
Być jak Flynn to adaptacja autobiograficznej powieści Nicka Flynna, która ukazała się w 2004 roku i błyskawicznie wdarła na listę przebojów New York Timesa. I jako adaptacja ma swoje zalety, choćby dobre aktorstwo i sprawną reżyserię. Rozczarowuje swoją przewidywalnością i nadmierną skrótowością w końcowej części opowieści.
Nick (Paul Dano – Batman), autor Być jak Flynn, wychowywał się bez ojca. Mężczyzna (Robert de Niro – Sto i jedna noc) porzucił jego matkę (Julianne Moore – Zaginiony świat: Jurassic Park), czasem pisał, niemalże się nie pojawiał, generalnie był nieobecny. W końcu kobieta popełniła samobójstwo, o co Nick wciąż się obwinia. Być może dlatego decyduje się na pracę w przytułku dla bezdomnych. Chce w ten sposób odpokutować grzechy swojego nieidealnego dzieciństwa.
I właśnie w tym przytułku Nick ponownie spotyka swojego ojca. Bezdomnego alkoholika często wdającego się w bójki i przeświadczonego o swoim wielkim talencie literackim. Sama jego hałaśliwa obecność sprawia, że również i Nick sięga po alkohol. Sięga również po narkotyki. Zaczyna staczać się, jakby był ojcem. Czy zatem pisany jest mu ten sam los?
Autor Być jak Flynn miesza wątki dramatyczne z komediowymi i robi wszystko, by widza wciągnąć w historię. Opowiada jednak historię smutną, stawiając pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy tacy jak nasi rodzice. No i co o tym decyduje? Geny? Wychowanie? Być jak Flynn nie próbuje odpowiadać na to pytanie. Po prostu opowiada historię. Dla jednych wzruszającą, dla innych przewidywalną i nudnawą.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz de Niro
– Też masz problemy z ojcem
Odpuść sobie, jeśli:
– Niezbyt łatwo angażujesz się w opowieści
– Nie lubisz filmów o bezdomności, alkoholizmie i narkotykach
Michał Zacharzewski
Być jak Flynn, Being Flynn, 2012, reż. Paul Weitz, wyst. Robert De Niro, Paul Dano, Julianne Moore, Olivia Thirlby, Lili Taylor, Victor Rasuk, Liam Broggy, Eddie Rouse, Steve Cirbus, Chris Chalk, Wes Studi, Kelly McCreary, Katherine Waterston, Luis Moco, Thomas Middleditch, William Sadler, Michael Buscemi, Nick Flynn, Marty Krzywonos
Ocena: 5/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.
Jedna uwaga do wpisu “Być jak Flynn”