Sto i jedna noc

Nakręcony z okazji stulecia kina film Sto i jedna noc to hołd oddany dziesiątej muzie. Magiczny, nastrojowy, pełen gwiazd obsadzonych w drobnych epizodach bądź wręcz przewijających się jedynie przez ekran, pozostaje produkcją niezwykłą. Wielka szkoda, że przeszedł niezauważony i dziś na dobrą sprawę nikt go już nie pamięta.

Monsieur Simon Cinéma (Michel Piccoli Piękność dnia) zbliża się do swoich setnych urodzin. Wciąż jest w niezłej formie, ale ma coraz większe problemy z pamięcią. Dlatego zatrudnia młodą asystentkę (Julie Gayet), która mogłaby mu opowiadać o jego dorobku, to znaczy snuć opowieści o filmach, które nakręcił. Ta jednak ma nieco inne plany. Chce zdobyć jego zaufanie, a z czasem przejąć choćby część jego majątku, którzy przydałby się jej kochankowi, chłopakowi marzącemu o nakręceniu własnego filmu.

Fabuła nie jest zresztą aż tak istotna. To w końcu hołd dla kina, a więc pełna anegdot, żartów, aluzji opowieść o dziesiątej muzie na przestrzeni dekad. Są tu gdzieś jego początki, ale i gwiazdy, a także nowa fala, z której reżyser Agnès Varda (Twarze, plaże) w końcu się wywodziła. Wszystko to zaś zamieszano w duchu starych przebojów z Francji czy Włoch.

Dla miłośników kina dobrze znających jego historię i najwybitniejsze dzieła Sto i jedna noc będzie sentymentalną podróżą w przeszłość. Niekiedy wzruszającą, kiedy indziej zabawną, niemal zawsze intrygującą. Gorzej z widzami, którzy o filmach niewiele wiedzą. Dla nich większość kodów będzie nieczytelna, większość szyfrów niejasna. Oni będą narzekać na nudę, być może nawet słusznie. Bo Sto i jedna noc to obraz hermetyczny, przeznaczony dla prawdziwych kinofili. Być może tu kryje się odpowiedź na zagadkę jego niewielkiej popularności?

Zobacz, jeśli:
– Kochasz kino
– Lubisz widzieć znane twarze w drobnych epizodach

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz kina europejskiego i tzw. ambitnego

Michał Zacharzewski

Sto i jedna noc, Les cent et une nuits de Simon Cinéma, 1994, reż. Agnès Varda, wyst. Michel Piccoli, Marcello Mastroianni, Henri Garcin, Julie Gayet, Mathieu Demy, Emmanuel Salinger, Anouk Aimée, Fanny Ardant, Jean-Paul Belmondo, Romane Bohringer, Sandrine Bonnaire, Jean-Claude Brialy, Patrick Bruel, Alain Delon, Catherine Deneuve, Robert De Niro, Gérard Depardieu, Harrison Ford, Stephen Dorff, Sabine Azéma, Jeanne Moreau, Francisco Rabal, Eleonore Pourriat, Jean-Hugues Anglade, Daniel Auteuil, Clint Eastwood, Virna Lisi, Daniel Toscan du Plantier, Christian Bouillette, Denis Sebbah, Daniel Dublet, Alexia Stresi, Isabelle Adjani, Jane Birkin, Hanna Schygulla, Gina Lollobrigida, Catherine Rouvel, Arielle Dombasle, Daryl Hannah, Martin Sheen, Emily Lloyd, Jean-Pierre Kalfon

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Sto i jedna noc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.