Opowieść o drodze

Opowieść o drodze to pochodzący z 1958 roku dokument obrazujący budowę drogi w Bieszczadach. Częściowo zrywający z duchem socrealistycznym i całkowicie pozbawiony komentarza, pokazuje ciężką pracę zwykłych ludzi odciskających swoje piętno na przyrodzie.

Zaczyna się do pięknych, choć czarno-biały kadrów. Widoczne w oddali góry, malownicze połoniny, zapomniane, wąskie dróżki. I opustoszałe wsie, domy pamiętające jeszcze wojnę, podziurawione, opuszczone, zaniedbane. Drzewa poruszające się na wietrze i wzniesienia czekające, by ktoś się na nie wspiął. W połączeniu z spokojną, wręcz nostalgiczną muzyką zachęcają, by spakować plecak i wyruszyć w podróż na tę jałową, opustoszała ziemię, wtedy jeszcze odciętą od świata.

A potem pojawiają się ludzie. Zjeżdżają się z całego kraju, przywożąc dobytek w postaci skromnych, drewnianych walizeczek. Błotnistą drogą przywozi ich rozklekotany traktor. Stoją na pace bez żadnych zabezpieczeń, jedni palą, inni podziwiają widoki. Wkrótce zabiorą się do pracy. Jedni będą wysadzać i łupać skały w kamieniołomach, inni ścinać drzewa bądź kopać ziemię. Z potężnych betonowych bali wznosić przeprawy nad wąskimi rzeczkami, potężnymi walcami ugniatać kamyki, szerokość kamiennej drogi mierzyć metodą „na deskę”. A potem śpią w ciasnej izbie u jakiegoś chłopa.

Opowieść o drodze pokazuje pracujące konie i dawno już zapomniane maszyny, stare ciężarówki toczące nierówne boje z wszechobecnym błotem. Jest też wspólna, niemiłosiernie zatłoczona stołówka, wreszcie pożegnanie wraz z pierwszym śniegiem. Trudno w tej produkcji doszukiwać się jakiejś politycznej agitacji. To raczej poetycka próba uchwycenia czasu i nastroju. Pracy ludzi. Strojów i twarzy typowych dla epoki. Zachodzących w Polsce zmian…

Zobacz, jeśli:
– Kochasz Bieszczady
– Lubisz stare polskie dokumenty
– Też pracujesz na budowie

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na informacje, nie obrazy

Michał Zacharzewski

Opowieść o drodze, 1958, reż. Władysław Ślesicki

Ocena: 7/10

Polub nas na FacebookuTikToku i Instagramie.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.