Okno na podwórze

Okno na podwórze to jeden z najbardziej znanych thrillerów Alfreda Hitchcocka, protoplasta tych wszystkich filmów, w których ktoś widzi coś niefajnego za oknem, ale nikt nie chce mu uwierzyć. Gdyby nie ten obraz, nie byłoby Dziewczyny z pociągu i Kobiety w oknie. No i nikt nie wyprowadzałby psów za pomocą koszyczka na linie!

Zawodowy fotograf L.B. Jefferies (James Stewart) ugrzązł w domu ze złamaną nogą. Po swoim kawalerskim mieszkaniu porusza się na wózku i śmiertelnie się nudzi. Towarzystwa dotrzymuje mu dziewczyna (Grace Kelly), kiedy indziej pielęgniarka (Thelma Ritter), ale niewiele to zmienia. Przez większą część dnia mężczyzna jest sam i dlatego zaczyna podglądać z okna ludzi mieszkających naprzeciwko. Pewnego dnia zauważa, że jedna z sąsiadek znika. Bohater łączy to z dziwnym zachowaniem Larsa (Raymond Burr) i nabiera podejrzeń, że facet zamordował swoją żonę…

Hitchcock po mistrzowsku buduje napięcie. Niemal od początku snuta przez niego opowieść – bazująca na opowiadaniu Cornella Woolricha – zaczyna intrygować. Widz po prostu chce się dowiedzieć, co będzie dalej. Potem pojawia się zagadka, ale reżyser skutecznie myli tropy. Nie bardzo wiemy, czy powinniśmy wierzyć temu, co widział Jefferies. Niby owszem, ale… przecież nie bez powodu nikt nie chce mu wierzyć. Okno na podwórze to jeden z tych filmów, w których chętnie stawiamy się w roli bohatera, by zrobić dokładnie to, co robi on. To całkiem logicznie opowiedziana historia.

W swoich filmach Hitchcock często odwoływał się do prawd związanych z ludzką naturą. W Oknie na podwórze opowiada o voyeuryzmie. Co ciekawe, nie krytykuje ciekawości. Pokazuje jednak jej upośledzenia, włącznie z ograniczoną wiedzą, jaką przynosi podglądactwo. Poniekąd wciąga nas w cały ten proceder, podobnie jak i Jefferies wciąga odwiedzające go kobiety. A film? A film też wciąga, do tego daje do myślenia. I w tym tkwi siła kina Alfreda Hitchcocka.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino Hitchcocka
– Też podglądasz sąsiadów

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz starego kina
– Walczysz o uczciwe traktowanie psów

Michał Zacharzewski

Okno na podwórze, Rear Window, 1954, reż. Alfred Hitchcock, wyst. James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey, Thelma Ritter, Raymond Burr, Judith Evelyn, Georgine Darcy, Ross Bagdasarian, Frank Cady, Alfred Hitchcock, Art Gilmore, Marla English

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Okno na podwórze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.