Kobieta w oknie

Kobieta w oknie to światowy bestseller. W USA sprzedał się tak dobrze, że postanowiono go zekranizować i gdyby nie koronawirus, jego premierę już dawno mielibyśmy za sobą. W Polsce powieść reklamowano dość intensywnie, zarówno na billboardach, jak i w prasie. Sprzedała się bardzo dobrze, a skandal związany z autorem (redaktor Daniel Mallory ukrywający się pod pseudonimem A. J. Finn wymyślił sobie guza mózgu, śmierć matki z powodu raka i samobójstwo brata, co okazało się później nieprawdą) nie zrobił na czytelnikach większego wrażenia. Może i słusznie, bo oceniać należy dzieło, a nie człowieka.

A Kobieta w oknie to bardzo przyzwoity thriller utrzymany w duchu Okna na podwórze Hitchcocka. Główna bohaterka mieszka na typowym amerykańskim osiedlu domków jednorodzinnych. Od blisko roku boi się wychodzić z domu. Kiedy przechodzi przez próg, dopada ją paranoiczny strach, który uniemożliwia zrobienie kolejnego kroku. Dlatego cały wolny czas spędza pijąc i oglądając stare firmy noir, ćwicząc ze swoją fizykoterapeutką, rozmawiając z psychiatrą i byłym mężem, który opuścił ją, zabierając córkę.

Pewnego dnia do domu naprzeciwko wprowadza się nowa rodzina. Ojciec, żona, nastoletni syn. Bohaterka podgląda ich swoim aparatem z teleobiektywem, co zresztą ma w zwyczaju. I powoli zaczyna dochodzić do wniosku, że facet jest tyranem. Nie spodziewa się, że wkrótce będzie świadkiem tragedii, której nie zdoła udowodnić. A może tragedii wcale nie będzie? W końcu mieszanie psychotropów z winem to nienajlepszy pomysł. Tylko jak to ustalić?

Kobieta w oknie ma sto krótkich rozdziałów, które czyta się naprawdę szybko. Ma zwroty akcji, ma niespodzianki, ma też „strzelby”, których pojawienie się w „kadrze” jednoznacznie sugeruje, że kiedyś wypalą. I wypalają, to znaczy zostają wykorzystane przez autora. Nie powiem, bym się podczas lektury nudził. Akcja toczy się wartko, bohaterowie intrygują, człowiek jest ciekawy, co będzie dalej. Nie jest to jednak wielka literatura, po prostu przyzwoicie napisana i trzymająca w napięciu. Nie bez powodu dobrze się sprzedała. Zobaczymy, jak wypadnie film…

Joel

Kobieta w oknie
Autor: A. J. Finn
Tytuł oryginału: The Woman in the Window
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: W.A.B.

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

 

Jedna uwaga do wpisu “Kobieta w oknie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.