Podróż Sindbada do Złotej Krainy

Słyszałeś o Saturnach, nagrodach, które wręcza się najlepszym filmom fantasy i science-fiction? Pierwszą, historyczną statuetkę zdobył w 1973 roku film Podróż Sindbada do Złotej Krainy. To wysokobudżetowe widowisko fantasy, które dzięki dopracowanej animacji poklatkowej zdobyło wówczas sporą popularność.

Tajemnicze latające stworzenie zrzuca na pokład statku Sindbada (John Phillip Law Skrzyżowanie Kassandra) dziwne świecidełko. Wkrótce – za sprawą sztormu – bohater dociera do Marabii, gdzie dowiaduje się, że stanowi ono fragment układanki mogącej zaprowadzić go do legendarnej Złotej Krainy, Lemurii. Sindbad wraz z noszącym złotą maskę wezyrem (Douglas Wilmer) oraz piękną niewolnicą (Caroline Munro) wyrusza na jej poszukiwania. Po piętach drepcze im książę Koura (Tom Baker), potężny mag, który ma co do nich własne plany…

Podróż Sindbada do Złotej Krainy pełna jest niebezpieczeństw i bestii rodem z baśni 1001 nocy. Przyjdzie mu się zmierzyć z ożywioną drewnianą syreną i boginią Kali o sześciu rękach, a także jednookim centaurem. Wszystkie te stwory ożywił Ray Harryhausen, jeden z najwybitniejszych specjalistów od animacji poklatkowej. Efekt jego starań jest imponujący, choć nie da się ukryć, że film się zestarzał. Jednocześnie uświadamia on postęp, jaki dokonał się od tego czasu, głównie dzięki wykorzystaniu komputerów.

Trudno jest ocenić, jak zareagują na Podróż Sindbada do Złotej Krainy współcześni widzowie. Niektórych efekty odstraszą, podobnie jak i bajkowy klimat opowieści. Innych – zwłaszcza tych młodszych – ta wizja może zachwycić. Takich produkcji już się dziś nie kręci, między innymi z uwagi na wysokie koszty. A szkoda, bo takiego powiewu egzotyki bardzo współczesnemu kinu brakuje.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz arabskie baśnie
– Interesujesz się animacja poklatkową

Odpuść sobie, jeśli:
– Unikasz starych filmów
– Sindbad nie jest postacią z twojej bajki

Michał Zacharzewski

Podróż Sindbada do Złotej Krainy, Złota podróż Sindbada, The Golden Voyage of Sinbad, 1973, reż. Gordon Hessler, wyst. John Phillip Law, Tom Baker, Caroline Munro, Aldo Sambrell, Takis Emmanuel, Grégoire Aslan, Martin Shaw, Douglas Wilmer, Robert Rietty, Robert Shaw, Ferdinando Poggi

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.