Czworo z Teksasu

Dobre filmy poznaje się po tym, jak się zaczynają czy jak konczą? Cóż, Czworo z Teksasu świetnie się zaczyna i całkiem nieźle kończy, a jednak jest obrazem przeciętnym. Nie pomogła mu nawet doskonała obsada i doświadczony reżyser.

W 1870 roku grupka bandytów pod wodzą niejakiego Matsona (Charles BronsonPosłaniec śmierci) napada na dyliżans przewożący 100 tysięcy dolarów. Pasażerom udaje się odeprzeć atak, choć wóz ulega uszkodzeniu. Dwaj ocalali, Zack Thomas (Frank Sinatra) i Joe Jarrett (Dean Martin Rio Bravo), postanawiają wykorzystać okazję i ulotnić się z forsą. Tyle że każdy z nich wolałby zachować całą sumę dla siebie.

Prosty, ale genialny pomysł na męski western szybko zamienia się w przeciętną salonową komedię obyczajową. Obaj panowie – już oddzielnie – docierają do Galveston w Teksasie, gdzie na pieniądze czeka miejscowy bankier. Obaj mają też podobny pomysł, w jaki sposób je wykorzystać. Chcą – wciąż każdy oddzielnie – kupić zdezelowany statek i otworzyć na nim pływające kasyno. Każdemu z nich towarzyszy piękna kobieta, odpowiednio Elya (Anita Ekberg) i Maxine (Ursula Andress), i tylko szkoda, że rywalizacja kończy się na dyskusjach.

Jak na western, za dużo tu romansu. Za dużo gadaniny i nietrafionych żartów. Jak na romans, za mało tu prawdziwych uczuć i jakiejkolwiek chemii. Co prawda Czworo z Teksasu potrafi rozśmieszyć, ale robi to zdecydowanie zbyt rzadko. Filmowi brakuje tak efektownych scen jak pościg z początku seansu, prawdopodobnie również kilku cięć montażowych. Wiele scen jest zwyczajnie niepotrzebnych.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz westerny
– Kochasz gwiazdy z obsady

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na klasyczny western
– Liczysz na zabawną komedię

Michał Zacharzewski

Czworo z Teksasu, 4 for Texas, 1963, reż. Robert Aldrich, wyst. Frank Sinatra, Dean Martin, Anita Ekberg, Ursula Andress, Charles Bronson, Victor Buono, Edric Connor, Nick Dennis, Richard Jaeckel, Mike Mazurki, Ellen Corby, Virginia Christine, Maidie Norman, Bob Steele, Jack Lambert, Jack Elam, Larry Fine, Yaphet Kotto

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.