Pluton

Zrozumienie błędów wymaga czasu. Nawet oczywistych błędów. Amerykańskie kino już od końca lat sześćdziesiątych próbowało dokonać rozliczenia z wojną w Wietnamie, jednak bez powodzenia. Filmy takie jak Zielone Berety, MASH czy Taksówkarz robiły to albo nieudolnie, albo pośrednio, na przykład poprzez konflikt z Korei. Dopiero wielki sukces Łowcy jeleni zamienił sytuację i zapoczątkował wysyp kina „wietnamskiego”.

Pochodzący z 1986 roku Pluton Olivera Stone’a to jedna z najwybitniejszych tego typu produkcji. Chris (Charlie Sheen Spotkanie), młody chłopak z dobrego domu, zaraz po studiach idealistycznie zgłasza się do wojska. Trafia do Wietnamu, do oddziału dowodzonego przez Eliasa Grodina (Willem Dafoe Spider-Man: Bez drogi do domu) oraz Boba Barnesa (Tom BerengerZdradzeni). Każdy z nich jest inny i każdy będzie chciał przeciągnąć Chrisa na swoją stronę. Rozpocznie się walka o jego duszę…

Pluton nie opowiada o żadnym ważnym wydarzeniu. Podglądamy jeden z wielu oddziałów służących w Wietnamie, wykonujących rutynowe misje zwiadowcze. Nie jest to zgrana drużyna. Żołnierze są skonfliktowani, chociażby z powodów rasowych, a ich przełożeni nie mają odpowiednich kompetencji, żeby nad nimi zapanować. De facto wszyscy są ofiarami decyzji polityków. Także swoich decyzji, bo Stone nikogo tu nie usprawiedliwia.

Podobnie jak Chris, Stone pojechał do Wietnamu na ochotnika. Wojna go zmieniła. Przewartościowała jego spojrzenie na świat. Zaraz po powrocie chciał o tym opowiedzieć, nakręcić film, który pokazałby widzom bezsens konfliktu. Temat był jednak zbyt świeży, zbyt kontrowersyjny. Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych znaleźli się chętni, by Pluton sfinansować. Skończyło się na czterech Oscarach, w tym dla najlepszego filmu roku.

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz
– Jesteś przeciwko wojnom
– Jesteś za wojnami (może zmienisz zdanie)

Odpuść sobie, jeśli:
– Znasz dostatecznie dobrze, by nie musieć oglądać
– Masz 10 lat

Michał Zacharzewski

Pluton, Platoon, 1986, reż. Oliver Stone, wyst. Tom Berenger, Willem Dafoe, Charlie Sheen, Forest Whitaker, Francesco Quinn, John C. McGinley, Richard Edson, Kevin Dillon, Keith David, David Neidorf, Paul Sanchez, Johnny Depp, Mark Moses, Dale Dye, Tony Todd, Oliver Stone

Ocena: 9/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Pluton

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.