80 milionów

Historia z filmu 80 milionów wydarzyła się naprawdę. Brali w niej udział ludzie z pierwszych stron gazet. Józef Pinior, Władysław Frasyniuk czy Stanisław Huskowski w latach 80. należą do Solidarności. Jesienią 1981 roku przeczuwają, że coś się szykuje. Liczne esbeckie prowokacje, pierwsze aresztowania i przesłuchania, plotki wynoszone przez sprzyjających sugerują jednoznacznie, że wkrótce w kraju wydarzy się coś niedobrego.

Solidarność ma pieniądze. Ze składek członkowskich, zbiórek, darów. Trzyma je w banku, co wiąże się z ryzykiem ich utraty. Nie wiadomo przecież, co zrobi komunistyczna władza. Zarekwiruje szmal albo po prostu zamrozi konto – tak czy siak, związek je utraci. Dlatego właśnie w pierwszych dniach grudnia 1981 roku Władysław Frasyniuk podejmuje decyzje o wypłaceniu pieniędzy i ukryciu ich w Pałacu Biskupim u kardynała Henryka Gulbinowicza.

Do przeprowadzenia operacji zostaje wyznaczonych kilku mężczyzn. To oni są głównymi bohaterami filmu 80 milionów. Zwykłymi ludźmi, którzy na dobrą sprawę niczym się nie wyróżniają. Nie cierpią komunizmu, chcą go obalić, ale nie posiadają supermocy. Stąd obraz Waldemara Krzystka ociera się chwilami o czarną komedię i dzielnie romansuje z kinem gatunkowym. Thrillerem chociażby. Polityka schodzi tu na dalszy plan. Jest tłem dla pozbawionej zbędnego patosu opowieści o ludziach.

Atmosferę epoki oddano całkiem udanie. Po ulicach krążą stare samochody, ludzie noszą dawno niemodne już ubrania, słychać piosenki zespołu Perfekt. Bardzo dobrze spisują się aktorzy, który tworzą postacie z krwi i kości. Uciekają od schematów, do których przyzwyczaiło nas kino. 80 milionów to lata 80. w całej swojej krasie. Dla jednych będzie to wciągająca lekcja historii, dla innych powrót do czasów młodości.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie kino
– Interesujesz się historią najnowszą
– Uwielbiasz klimat lat 80.

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na dramat polityczny

Michał Zacharzewski

80 milionów, 2011, reż. Waldemar Krzystek, wyst. Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Maciej Makowski, Paweł Domagała, Filip Bobek, Piotr Głowacki, Agnieszka Grochowska, Olga Frycz, Sonia Bohosiewicz, Adam Cywka, Krzysztof Stroiński, Mariusz Benoit, Jan Frycz, Adam Ferency, Marcin Bosak, Emilia Komarnicka-Klynstra, Antonina Choroszy, Przemysław Bluszcz, Marta Klubowicz, Mirosław Baka, Cezary Morawski, Krzysztof Globisz, Mirosław Haniszewski, Witold Wieliński, Ewelina Paszke, Agnieszka Podsiadlik, Marcin Tyrol, Magdalena Kumorek, Lech Dybik

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “80 milionów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.