Kłopoty z facetami

Jack Nicholson wielkim aktorem był. Nie zawsze jednak występował w dobrych filmach. Od czasu do czasu podejmował złe decyzje, sięgał po scenariusze, które w żaden sposób się nie broniły. Należą do nich Kłopoty z facetami, niezbyt śmieszna czarna komedia romantyczna, którą wyreżyserował dobry skądinąd reżyser Bob Rafelson.

W Los Angeles grasuje seryjny morderca. Śpiewaczka Joan Spruance (Ellen Barkin Las Vegas Parano) tak się go obawia, że po serii nieprzyjemnych telefonów wprowadza się do mieszkania swojej siostry (Beverly D’AngeloHair). Mało tego, postanawia sprawić sobie psa stróżującego. I tu właśnie pojawia się Harry (Jack Nicholson Lot nad kukułczym gniazdem), którego firma takie psy dostarcza. Facet jest nałogowym kłamcą i kombinatorem przekonanym o własnej uczciwości i nieomylności. Kiedy trafia mu się dama w opałach, w dodatku całkiem efektowna i majętna, postanawia jej „pomóc”.

Mam wrażenie, że Kłopoty z facetami usiłują być wszystkim. Komedią, romansem, chwilami również dramatem, a także kryminałem i rasowym thrillerem. W efekcie nie sprawdzają się w żadnej z tych kategorii. Na komedię są zbyt mało śmieszne, chwilami mocno siermiężne i naciągane. Jako produkcja romantyczna nie sprawdzają się, bo bohaterom brakuje obowiązkowego w tym gatunku uroku. Również jako dramat czy thriller film rozczarowuje.

Dwadzieścia lat wcześniej ta sama ekipa nakręciła Pięć łatwych utworów. Tym razem utwór był jeden, ale okazał się za trudny. Nicholsonowi pozostała na pamiątkę nominacja do Złotej Maliny i świadomość, że choć sam sporo zarobił, przyłożył rękę do upadku młodej firmy producenckiej. Czy się tym przejął? Zapewne nie. Po premierze Kłopotów z facetami twierdził przecież, że to dobry obraz, tylko widzowie się na nim nie poznali…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Nicholsona w megalomańskim wydaniu
– Nie oczekujesz dobrego filmu

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za nieśmiesznymi komediami
– Unikasz filmów, które walczyły o Złote Maliny

Michał Zacharzewski

Kłopoty z facetami, Man Trouble, 1992, reż. Bob Rafelson, wyst. Jack Nicholson, Ellen Barkin, Harry Dean Stanton, Beverly D’Angelo, Michael McKean, Saul Rubinek, Viveka Davis, Veronica Cartwright, John Kapelos, Ellen Barkin, Paul Mazursky

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Kłopoty z facetami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.