Lot nad kukułczym gniazdem

Lot nad kukułczym gniazdem to bardzo dobra adaptacja świetnej powieści Keseya. Trzymająca w napięciu i doskonale zagrana, bo i w doskonałej obsadzie. Tu nawet w tle pojawiają się charyzmatyczni aktorzy, osobnicy charakterystyczni, całą swoją osobowością mówiący, że nie są zwyczajnymi ludźmi. A w tłumie można wypatrzeć nawet Anjelicę Huston, ówczesną dziewczynę Nicholsona!

Siedemnaście lat od zakończenia wielkiej wojny. Randle McMurphy (Jack NicholsonBatman) ma trafić do więzienia za utrzymywanie stosunków seksualnych z nieletnią, drobne kradzieże i awantury. Pobyt za kratkami i ciężka praca na więziennej farmie nie uśmiechają mu się, dlatego postanawia poudawać wariata i dać się zamknąć w szpitalu dla psychicznie chorych. Trafia do placówki, w której de facto rządzi pielęgniarka przełożona, niejaka Mildred Ratched (Louise FletcherPodpalaczka). Zimna i bezwzględna kobieta będąca produktem trudnych, powojennych czasów.

McMurphy szybko zaprzyjaźnia się z innymi pacjentami. Ma luźny stosunek zarówno do nich, jak i do sytuacji, w której się znalazł. Kiedy trzeba, potrafi się zbuntować. Szybko znajduje się na celowniku Ratched, dla której stanowi zagrożenie. Uosabia bowiem chaos, brak autorytetów, wreszcie swobody, które nie mieszczą się w jej kodeksie medyczno-etycznym. Zaburzają jej porządek. Dlatego pomiędzy nimi wybucha zimna wojna. Próba sił, która musi zakończyć się tragicznie…

O Locie nad kukułczym gniazdem napisano książki. Jest o czym się rozpisywać. Mistrzowska gra Nicholsona, poruszająca rola Dourifa, świetna reżyseria Formana to tematy na oddzielne analizy. Trudno również nie zachwycać się energią panującą na planie, pomysłami na kolejne sceny. Film to jednak przede wszystkim studium charakterów, zderzenie różnych filozofii życiowych podniesionych do potęgi. McMurphy uosabia tę, która mówi: warto próbować. Za każdą cenę warto próbować coś zmienić. Nawet jeśli koszt jest olbrzymi.

Zobacz, jeśli:
– Jakimś cudem nie znasz
– Interesują cię głębokie portrety bohaterów
– Lubisz produkcje o szpitalach psychiatrycznych

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś osobą nadmiernie wrażliwą

Michał Zacharzewski

Lot nad kukułczym gniazdem, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975, reż. Miloš Forman, wyst. Jack Nicholson, Louise Fletcher, Sydney Lassick, Brad Dourif, Danny DeVito, Will Sampson, Christopher Lloyd, William Redfield, Michael Berryman, Vincent Schiavelli, Dean R. Brooks, Delos V. Smith Jr., Mews Small, Scatman Crothers, Mimi Sarkisian, Louisa Moritz, Ted Markland, Saul Zaentz, Anjelica Huston

Ocena: 8,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Lot nad kukułczym gniazdem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.