Dobrego nauczyciela się nie zapomina

Dobrego nauczyciela się nie zapomina to niespełna godzinny dokument zrealizowany w 2003 roku na zlecenie Instytutu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju z siedzibą w Hong Kongu. Opowiada on o jednym, konkretnym nauczycielu, panu Shi, któremu przyszło nauczać dzieci w ubogiej części rolniczej prowincji Hunan, położonej w środkowym biegu rzeki Jangcy. Malowniczy, pagórkowaty teren, okresowo nakrapiany skałami, nie daje zbyt dużych plonów. Stąd ludzie żyją więcej niż skromnie.

Odwiedzamy jednosalową szkołę położoną w jednej z wielu wiosek zagubionych wśród gęstych lasów. Kiedyś jej mieszkańcy wierzyli, że woda, którą piją, jest szkodliwa. Ogłupia ludzi. Mieli nawet na to dowód – kiepskie oceny zbierane przez dzieci, jeszcze gorsze wyniki tych szczęśliwców, których rodziców stać było na wysłanie pociech do szkoły średniej. Z wioski mało kto wyjeżdżał, chyba że do sąsiedniej wioski lub na poszukiwanie męża czy żony. Karier nie robił nikt, bo jak tu robić kariery, jeśli potrafi się jedynie siać, pielić, nosić wodę?

Nauczyciele często się zmieniali, najczęściej przyjeżdżali tylko na kilka miesięcy i szybko się stamtąd wynosili. Nie wytrzymywali. Aż w końcu pojawił się pan Shi, który został w Baiyan na blisko trzydzieści lat. Dzięki cierpliwości i własnym, autorskim metodom nauczania trafił do dzieci, które nagle zaczęły się lepiej uczyć. Pomimo fatalnych warunków i jeszcze gorszej płacy był w stanie wykrzesać z maluchów energię i przekazać im wiedzę, której potrzebowały.

Film, prócz pięknych widoków pełnych zieleni, pokazuje prostotę czy wręcz biedę, która nie przekłada się na smutki. To świat ludzi, którzy muszą wiele lat ciężko pracować, by móc wysłać dziecko do szkoły średniej. A jednak żyją, bo innego życia nie znajdą. I choć od nakręcenia filmu minęło już 20 lat, to ich sytuacja niewiele się poprawiła. Nie wszystkie regiony Chin przeżywają gwałtowny rozwój. Niektóre wciąż są strasznie zapóźnione i Dobrego nauczyciela się nie zapomina o tym przypomina.

Zobacz, jeśli:
– Interesują cię losy nauczycieli z różnych części świata
– Ciekawisz się Chinami i problemami ich mieszkańców

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz dokumentów, zwłaszcza tych z YouTube’a

Michał Zacharzewski

Dobrego nauczyciela się nie zapomina, No One Forgets a Good Teacher, 2003

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.