Twarze, plaże

Dokument Twarze, plaże może wydawać się nieatrakcyjny. Zwłaszcza w opisie. Oto blisko dziewięćdziesięcioletnia reżyser filmowa, Agnès Varda, wyrusza z młodym i zdolnym fotografem ukrywającym się pod pseudonimem JR w podróż po Francji. Chcą odwiedzić małe miasteczka i wsie, zrobić zdjęcia ich mieszkańcom, zaproponować udział w akcjach artystycznych.

Tak, wiem, może to brzmieć nieciekawie. Staruszka, jakiś arthysta, zabite dechami wiochy i jeszcze, żeby człowieka dobić, jakieś performance’y? Na szczęście Twarze, plaże okazują się ciepłym, choć może nieco gorzkim dokumentem o przyjaźni, przeszłości i sztuce Bohaterowie jeżdżą po kraju samochodem z nadrukowanym aparatem i… drukarką wieloformatową. W odwiedzanych miasteczkach fotografują zwykłych ludzi i drukują ich portrety. Niekiedy oblepiają nimi ściany kamienic, kontenery, cysterny, magazyny.

Przy okazji rozmawiają z ludźmi. O ich pasjach, życiu, przeszłości i przyszłości. Czasami o tak absurdalnych rzeczach jak kozy, którym wypala się rogi, by się nawzajem nie bodły. Kiedy indziej o pracy w porcie i życiu żon pracowników przeładowni. Dopiero z czasem w Twarze, plaże pojawia się dawka nostalgii. Varda wspomina swoje życie, dawnych współpracowników, przyjaciół. Odnajduje miejsca, gdzie razem byli, odwiedza ich na cmentarzach. Próbuje też spotkać się z Godardem (Pożegnanie z językiem), z którym nieraz współpracowała, ale ten szczur nawet nie otwiera drzwi.

Przyjemny to film. Bezpretensjonalny. Ładnie sfotografowany, bliski ludziom, pozbawiony zadęcia. Niekiedy autentycznie śmieszny, innym razem wzruszający. A przede wszystkim uczący, że ciekawe miejsca i niezwykłych ludzi można znaleźć wszędzie. Wystarczy tylko wysiąść z samochodu, popytać, porozmawiać, zaciekawić się. Odkryć piękno świata bądź nawet samemu je wyczarować.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty podróżniczo-artystyczne
– Znasz i cenisz filmy Vardy

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie trawisz artystów
– Nie cierpisz Francji i Francuzów, nawet burgundów nie pijasz

Michał Zacharzewski

Twarze, plaże, Visages, villages, 2017, reż. Agnes Varda, JR

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Jedna uwaga do wpisu “Twarze, plaże

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.