300

Dwie rzeczy trzeba wiedzieć o 300, zanim siądzie się przed ekranem. Przede wszystkim to nie jest film historyczny, a ekranizacja komiksu. Bajdy wykorzystujące legendę o królu Leonidasie i dzielnych Spartanach strzegących wąskiego przesmyku termopilskiego przed olbrzymią armią perską. Po drugie, większość scen nakręcono w studiu. Na przygotowane na komputerach tła wklejono grających na zielonym tle aktorów, następnie całość przepuszczono przez filtry chromatyczne. To dlatego film wygląda tak, jak wygląda. A wygląda świetnie.

Przedstawioną w nim historię poznajemy z ust Diliosa, hoplity w spartańskiej armii, który miał okazję obserwować życie Leonidasa (Gerard ButlerGreenland, Lara Croft 2) od wczesnego dzieciństwa. Bardzo szybko przechodzi jednak do konkretów – do Sparty przybywa posłaniec perski, domagając się wody i ziemi jako dowodu uznania zwierzchności króla Xerksesa (Rodrigo Santoro To właśnie miłość, Trzydziestu trzech). Kończy w studni, co oznacza wojnę.

Film jest widowiskowy. Niezwykle plastyczny i klimatyczny, sugestywny w swoim przekazie. Pomagają w tym nie tylko wspomniane filtry, ale i świetnie dopasowana muzyka wsparta dynamicznym montażem i nieszablonowymi ujęciami kamery. Ciekawym zabiegiem jest zerwanie z realizmem, chociażby za sprawą gigantycznych słoni kroczących w armii perskiej. Jasne, takich zwierząt w rzeczywistości nie było, ale przecież poznajemy je dzięki relacji człowieka, który zobaczył je zapewne po raz pierwszy w życiu i trochę od siebie dodał.

Po premierze 300 zarówno widzowie, jak i krytycy doszukiwali się tu paraleli obecnej sytuacji i konfliktu pomiędzy wschodem a zachodem. Snyder nieraz powtarzał, że to błędny trop. Jego zamiarem było przeniesienie na wielki ekran historii znanej z komiksu. Historii nawiązującej do rzeczywistych wydarzeń, które nie miały nic wspólnego z obecną sytuacją geopolityczną. To miało być wielkie widowisko i jest wielkie widowisko. Nowatorskie od strony technologicznej, dobrze zagrane, zapadające w pamięć.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz komputerowo przetworzone obrazy
– Interesujesz się historią antyczną

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz prawdy historycznej (czyli filmowego bryku)
– Nie cierpisz komiksów

Michał Zacharzewski

300, 2006, reż. Zack Snyder, wyst. Gerard Butler, Lena Headey, Dominic West, David Wenham, Vincent Regan, Michael Fassbender, Tom Wisdom, Andrew Pleavin, Andrew Tiernan, Rodrigo Santoro, Giovani Cimmino, Stephen McHattie, Greg Kramer, Kelly Craig, Tyler Neitzel, Tim Connolly, Peter Mensah, Maurizio Terrazzano, Agnieshka Wnorowska

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.

Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “300

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.