Kaznodzieja z karabinem

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Film Kaznodzieja z karabinem opowiada historię Sama Childersa, drobnego amerykańskiego przestępcy, który przechodzi duchową przemianę i wyrusza do Afryki, by nieść pomoc humanitarną. Angażuje się też w pomoc ofiarom tamtejszych konfliktów.

Poznajemy Sama (Gerard Butler300), gdy wychodzi z więzienia i ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że jego żona – striptizerka – przeszła duchową przemianę. Lynn (Michelle Monaghan Constantine) nie jest w stanie przekonać go do zmiany dawnych nawyków. Sam wciąż pije, bierze heroinę, imprezuje ze swoim najlepszym kumplem Donnim (Michael Shannon8 mila), regularnie łamie prawo. Aż pewnego dnia niemalże zabija włóczęgę. Wstrząśnięty tym, szuka ratunku w wierze. Zostaje ochrzczony.

Jakiś czas później Sam ma już własną firmę budowlaną i pomaga kumplowi wyjść z nałogu. Wyjeżdża też do Ugandy z misją humanitarną, planując pomóc tam w budowie domów dla miejscowej społeczności. Przy okazji odwiedza Sudan, gdzie jest świadkiem brutalności miejscowej chrześcijańskie armii LRA. Wstrząśnięty tym, doznaje objawienia. Dochodzi do wniosku, że jego życiowym powołaniem jest wybudowanie sierocińca na terenie tego kraju.

Film Kaznodzieja z karabinem ma swoje mocne strony, począwszy od efektownych zdjęć i przepięknych plenerów, soczystych kolorów i egzotyki, a na ważnym temacie skończywszy. Zaletę stanowi też polaryzacja wizji chrześcijaństwa, jaką fundują twórcy (tym samym nie jest to żadna laurka). Średnio sprawdza się z kolei sam Butler, chyba zbyt przystojny do tej roli, boli również to, że twórcy nie wgryźli się w tematy, po które sięgnęli. No i że niektóre fakty dotyczące Sama zmienili. Jasne, jest efektowniej, ale historia traci wówczas swój autentyzm, staje się bajką inspirowaną czyimś życiem. Na pytanie, czy to uczciwy zabieg, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Zobacz, jeśli;
– Lubisz Butlera
– Ciekawi cię duchowa przemiana bohatera
– Uwielbiasz Afrykę

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na dużo strzelania i mordowania
– Masz nadzieję, że twórcy wgłębią się w jakikolwiek temat.

Michał Zacharzewski

Kaznodzieja z karabinem, Machine Gun Preacher, 2011, reż. Marc Forster, wyst. Gerard Butler, Michelle Monaghan, Michael Shannon, Kathy Baker, Souleymane Sy Savane, Madeline Carroll, Mduduzi Mabaso, Fana Mokoena, Jessica Joffe, Peter Carey, Barbara Coven

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.