Księga cieni: Blair Witch 2

Blair Witch Project niewątpliwe był filmowym fenomenem. Nie tylko podbił amerykańskie kina, ale też za sprawą efektownej kampanii reklamowej przekonał wielu widzów, że opowiada o prawdziwych wydarzeniach. Dodatkowo odświeżył konwencję horroru found footage i zbudował nową mitologię, która doczekała się kontynuacji w wyprodukowanych naprędce grach. Tylko czy można było to powtórzyć? Ponownie „oszukać” widzów i tym razem skuteczniej przestraszyć? Cóż, raczej nie.

Twórcy Księga cieni: Blair Witch 2 mieli świadomość, że muszą pójść trochę inną drogą. Niestety, wybrali najgorzej jak mogli. Zrezygnowali z konwencji found footage i nakręcili bardzo konwencjonalny horror, który niczym się nie różni od dziesiątków innych horrorów prezentowanych w kinach czy emitowanych w telewizji. Jasne, wpletli w tę historię trochę spreparowanych fragmentów programów telewizyjnych, czasami sięgnęli po obrazy z kamer, ale nie zmienia to jednego – z oryginalnej konwencji części pierwszej niewiele zostało.

Akcja Księga cieni: Blair Witch 2 toczy się po wydarzeniach z pierwszej części filmu i po… jej spektakularnym sukcesie. W listopadzie 1999 roku do Burkittsville w stanie Maryland zaczynają zjeżdżać się jego miłośnicy, a także zwykli turyści. Chcą na własne oczy zobaczyć miejsca związane z legendą o wiedźmie z Blair, odwiedzić chatę Rustina Parra, zapolować na jakiekolwiek ślady ponadnaturalnej aktywności. Ich przewodnikiem zostaje Jeff (Jeffrey Donovan), były pacjent lokalnego zakładu psychiatrycznego.

Jak łatwo się domyśleć, dość szybko zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Akcja szybko opuszcza las, przenosi się między innymi do pobliskiego szpitala, sklepu, a także paru innych miejsc. Większość scen niczym nie zaskakuje, fani horrorów wiedzieli je już w dziesiątkach innych produkcji. Księga cieni: Blair Witch 2 nie straszy też tak, jak powinna, i nie trzyma w napięciu. Stąd nie dziwi, że obraz okrzyknięto najgorszym sequelem 2000 roku (i przyznano mu za to Złotą Malinę). Najbardziej boli to, że twórcy nawet nie próbowali stworzyć filmu wyjątkowego. Zupełnie jakby brzydzili się kreatywności części pierwszej. Poszli na łatwiznę i polegli…

Zobacz, jeśli:
– Kochasz legendę o wiedźmie z Blair
– Lubisz horrory. Wszystkie

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na found footage
– Chcesz się bać…

Michał Zacharzewski

Księga cieni: Blair Witch 2, Book of Shadows: Blair Witch 2, 2000, reż. Joe Berlinger, wyst. Stephen Barker Turner, Tristine Skyler, Erica Leerhsen, Kim Director, Jeffrey Donovan, Lanny Flaherty, Justin Fair, Lauren Hulsey, Kevin Murray, Roger Ebert, Jay Leno

Ocena: 3,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.