Nocny jastrząb

Na początku lat 80. Sylvester Stallone dopiero budował swoją pozycję gwiazdy kina akcji. Najbardziej znany był z filmów o Rockym, choć wystąpił też w kilku dramatach społeczno-historycznych oraz paru mniej znanych produkcjach. Dzięki Nocnemu jastrzębiowi udowodnił, że dobrze czuje się po stronie sprawiedliwości.

Trzech oprychów atakuje samotną kobietę spacerującą nocą po Nowym Jorku. Okazuje się nią Deke (Sylvester Stallone Ucieczka do zwycięstwa, Detoks), miejscowy policjant w przebraniu, pracujący ze swoim partnerem (Billy Dee WilliamsDynastia, Skywalker: Odrodzenie) na nocnej szychcie. Niedługo przyjdzie im się zmierzyć z dużo poważniejszym zagrożeniem. To Wulfgar (Rutger Hauer Łowca androidów, Samson), niebezpieczny terrorysta, który postanawia przenieść się ze swoją „działalnością” z Europy do Nowego Jorku.

Początkowo Nocny jastrząb miał być trzecią częścią Francuskiego łącznika. Występ zaproponowano Gene’owi Hackmanowi, negocjowano również z komikiem Richardem Pryorem. Obaj nie wierzyli w ten projekt. Scenariusz – po niewielkich przeróbkach – trafił do Stallone, który dostrzegł w nim swoją szansę. Przed wejściem na plan spędził dwa tygodnie na ulicach Nowego Jorku, pracując ramię w ramię z miejscowymi policjantami. Także Rutger Hauer długo przygotowywał się do tej roli. Na rynku holenderskim miał wyrobioną pozycję, jednak nigdy jeszcze nie pracował w Hollywood. Zależało mu, by jego amerykański debiut wypadł więcej niż poprawnie.

I wypadł. Nocny jastrząb to niezłe kino sensacyjne, który zapada w pamięć nie tylko za sprawą modnej wówczas stylówy Stallone. Przede wszystkim bowiem trzyma w napięciu i raz po raz zaskakuje. Skutecznie pokazuje też zagrożenia, jakie wiążą się z miejskim terroryzmem. A że nosi absurdalny polski tytuł (słowem nighthawks określa się ludzi aktywnych nocą, w tym przypadku policjantów)? Cóż, do tego zdążyliśmy się chyba przyzwyczaić…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Stallone lub Hauera
– Kochasz dawny Nowy Jork

Odpuść sobie, jeśli:
– Stallone z brodą tylko cię śmieszy
– Nie lubisz filmów o terrorystach i policjantach

Michał Zacharzewski

Nocny jastrząb, Nighthawks, 1981, reż. Bruce Malmuth, wyst. Sylvester Stallone, Rutger Hauer, Billy Dee Williams, Lindsay Wagner, Persis Khambatta, Nigel Davenport, Joe Spinell, Tony Munafo, Tom Degidon, Steve Dash, Thomas Rosales Jr

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

4 uwagi do wpisu “Nocny jastrząb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.