Ucieczka do zwycięstwa

Film Ucieczka do zwycięstwa ma w Polsce wielu fanów. W osiągnięciu tego statusu pomógł występ Kazimierza Deyny, wówczas najbardziej znanego polskiego piłkarza. Występ skromniutki, będący na dobrą sprawę epizodem, ale bez wątpienia nobilitujący. „Kaka” znalazł się bowiem w drużynie złożonej ze znanych aktorów i najlepszych kopaczy na świecie (Pele, Bobby Moore, Paul Van Himst czy Osvaldo Ardiles). Nawet czterdzieści lat po premierze obraz ogląda się całkiem nieźle, zaś sceny meczowe biją na głowę te z Bad Boya.

Akcja filmu toczy się w czasie drugiej wojny światowej w obozie jenieckim, gdzie grupka alianckich żołnierzy dla zabicia czasu rozrywa na placu mecze piłki nożnej. Dowodzi nimi były kapitan angielskiego West Hamu, John Colby (Michael CaineSzczęki 4, Tenet). Wizytujący obóz niemiecki oficer rozpoznaje go i proponuje mecz z drużyną niemiecką. Colby zgadza się, choć ma świadomość, że spotkanie zostanie wykorzystane w celach propagandowych. Dostaje jednak obietnicę lepszego wyżywienia, sprzętu oraz możliwość ściągnięcia byłych piłkarzy z innych obozów jenieckich.

Sylvester Stallone (Detoks, Rocky 2) gra Amerykanina, żołnierza wojsk kanadyjskich, który dostrzega w tym meczu szansę na pryśniecie z obozu. Piłki kompletnie nie rozumie, wychował się bowiem na futbolu. Mimo to nie przestaje nagabywać Colby’ego i ostatecznie dostaje się do drużyny jako drugi trener. W zamian ma nawiązać współpracę z francuskim ruchem oporu…

Film może i jest trochę naiwny w sposobie pokazywania obozowego życia, w dodatku sposobem realizacji przypomina produkcje z lat sześćdziesiątych. Reżyser John Huston podczas pracy nad nim miał 75 lat i opinię klasyka. Dlatego kręcił go tak, jak zawsze kręcił filmy. Oszczędził widzom szybkiego tempa, za to zadbał o dobre przedstawienie postaci. Przede wszystkim zaś opowiedział historię, jakiej dotąd kino nie znało. Do dziś Ucieczka do zwycięstwa należy do grona najlepszych futbolowych produkcji. Fani piłki powinni ją znać!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz historie wojenne
– Kochasz piłkę nożną

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na wiodącą rolę Stallone
– Myślisz, że w obozach jenieckich bieda aż piszczała

Michał Zacharzewski

Ucieczka do zwycięstwa, Zwycięski mecz, Victory, Escape to Victory, 1981, reż. John Huston, wyst. Michael Caine, Sylvester Stallone, Max von Sydow, Pelé, Bobby Moore, Osvaldo Ardiles, Kazimierz Deyna, Daniel Massey, Paul Van Himst, Daniel Massey, Tim Pigott-Smith, John Wark, Amidou, Michael Cochrane

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Reklama

4 uwagi do wpisu “Ucieczka do zwycięstwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.