Ucieczka na Atenę

Ucieczka na Atenę należy do popularnego przed laty gatunku widowiskowych filmów wojennych nakręconych w naturalnych plenerach z udziałem znanych i popularnych aktorów. Najbardziej znanym jego przedstawicielem były Działa Nawarony, na których ta produkcja jest wzorowana. To widać, słychać i czuć.

Przenosimy się na jedną z greckich wysepek kontrolowanych przez wojska niemieckie. Wojna powoli dobiega już końca i komendant miejscowego obozu, major Otto Hecht (Roger Moore), nie ma najmniejszych wątpliwości, że wkrótce trzeba się będzie stąd wycofać. Dlatego część odnalezionych przez profesora Blake’a (David NivenCasino Royale, Zabity na śmierć) pamiątek archeologicznych wysyła zgodnie z prawem do Niemiec, a część do swojej siostry w Szwajcarii.

Tymczasem miejscowy ruch oporu dowodzony przez Zeno (Telly Savalas) przygotowuje skomplikowaną operację mającą przygotować wyspę na pojawienie się aliantów. Z jednej strony chce opanować Atenę, stary, położony w górach klasztor, z drugiej – z pomocą Blake’a, Bruno Rotellego (Sonny Bono) i komika kabaretowego Charliego (Elliott Gould – Przyjaciele S08, S07, S05, S01) przejąć kontrolę nad obozem. Nie będzie to zadanie łatwe…

Ucieczka na Atenę to film porzucający prawdę historyczną na rzecz widowiskowości i pięknych plenerów wyspy Rodos. Początkowo akcja rozwija się powoli, jednak z czasem przyspiesza, wynagradzając oczekiwanie całkiem dynamiczną akcją. Niemcy mówiący po angielsku nieco śmieszą, być może celowo, bo twórcy raz za razem mrugają do widzów okiem. Kto lubi lekkie, oldschoolowe kino wojenne, nie będzie zawiedziony.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare kino wojenne
– Cenisz takich aktorów jak Moore, Savalas, Niven czy Cardinale
– Marzysz o wakacjach na Rodos

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz, gdy hitlerowcy mówią w filmie po angielsku

Michał Zacharzewski

Ucieczka na Atenę, Escape to Athena, 1979, reż. George P. Cosmatos, wyst. Roger Moore, Telly Savalas, David Niven, Claudia Cardinale, Richard Roundtree, Stefanie Powers, Sonny Bono, Elliott Gould, Anthony Valentine, William Holden, Siegfried Rauch

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

3 uwagi do wpisu “Ucieczka na Atenę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.