Boso przez świat

Wojciech Cejrowski jest postacią kontrowersyjną, ale świat zna wzdłuż i wszerz. Jego książki podróżnicze cieszą się zresztą olbrzymim zainteresowaniem, podobnie programy z cyklu „Boso przez świat”, które miewały milionową widownię. Niedawno Cejrowski wraz z Agnieszką Rajczak-Kucinską stworzył planszówkę, w której przemierza się świat w tempie ekspresowym. Czy warto w nią zagrać?

Największe wrażenie robi plansza Boso przez świat. Jest olbrzymia, znacznie większa niż w przeciętnej planszówce. Przedstawia mapę świata z zaznaczonymi najważniejszymi punktami, najczęściej państwami, wyspami bądź regionami. Punkty te połączono siecią dróg, którymi będzie się podróżować, smarując zmywalnymi pisakami po planszy. W efekcie podczas zabawy geografia sama wchodzi do mózgu. Boso przez świat to idealne rozwiązanie dla dzieciaków, które muszą nauczyć się mapy…

Reguły zabawy nie są skomplikowane. Gracze losują karty z pięcioma miejscami, które próbują podczas gry odwiedzić. Następnie ciągną specjalne karty o wielorakim zastosowaniu. Karty zawierają ciekawostki poświęcone poszczególnym regionom i można je wymieniać na pieniądze służące do płacenia za podróże (po kursie trzy karty z danego regionu za monetę). Można też samymi kartami opłacić wycieczkę, ale tylko wtedy, gdy dana karta odpowiada kolejnemu etapowi wyprawy. Poza tym niektóre karty specjalne umożliwiają utrudnianie życia przeciwnikom, na przykład zamykanie poszczególnych regionów.

Sama zabawa sprowadza się do wyznaczenia najkrótszej drogi przez wszystkie punkty obowiązkowe oraz przebycia jej przed przeciwnikami (kiedy przecina się szlak zaliczony już przez rywala, trzeba mu zapłacić). Dlatego szczęście jest ważne, ale nie najważniejsze, liczą się decyzje strategiczne oraz rozsądne wykorzystywanie kart i monet. Atutem Boso przez świat jest też piękne wydanie. Plansza prezentuje się wyśmienicie, monety są metalowe, a suchościeralne pisaki znajdują się w komplecie. Nic tylko grać!

Joel

Boso przez świat
Autor: Wojciech Cejrowski, Agnieszka Rajczak-Kucińska

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.