Żandarm w Nowym Jorku

To druga z opowieści o Żandarmie z St Tropez. Nieco inna od pierwszej. Tym razem stróże prawa z malowniczego francuskiego miasteczka wyruszają na kongres żandarmów w Nowym Jorku. Płyną statkiem kompletnie nie zdając sobie sprawy, że zabrała się z nimi córka Cruchota, młodziutka Nicole. Doprowadzi to do wielu zabawnych nieporozumień…

O ile w pierwszej części Gerber, Merlot czy Fougasse pozostawali na drugim planie, tu urastają do równoprawnych bohaterów opowieści. Razem z Cruchotem (Louis de FunesCzłowiek orkiestra, Fantomas kontra Scotland Yard) przeżywają niezwykłe przygody. Zmagają się z labiryntem identycznych korytarzy statku, niezrozumiałym językiem angielskim i dziwnymi zwyczajami Amerykanów. Najwięcej kłopotów ma oczywiście sam Cruchot, który wszędzie widzi swoją córkę i w rezultacie ląduje na kozetce u psychoanalityka (jakież to nowojorskie!).

Twórcy Żandarma w Nowym Jorku nie przykładają większej wagi do fabuły. Skupiają się na żartach, dzięki czemu wyprawa po mięso kończy się sceną musicalową niczym w West Side Story. W filmie jest też kilka szalonych przebieranek i pościgów, wreszcie cała masa aktorskich popisów w wykonaniu de Funesa i spółki. Szalone tempo filmu sprawia, że we francuskich kinach nieraz musiano przerywać seans, by widownia mogła się wyśmiać.

Filmów o żandarmie nie trzeba oglądać po kolei, choć w sumie byłoby to rozsądne rozwiązanie. Co prawda każdy z nich opowiada inną historię, jednak w rozmowach pojawiają się odwołania do przeszłości. Tu wspomniani są naturyści, co uświadamia, że Żandarm w Nowym Jorku w odróżnieniu od części pierwszej nie oferuje właściwie żadnej zagadki kryminalnej. Czy to przeszkadza? Wcale! Zabawa i tak jest znakomita!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz de Funesa
– Kochasz francuskie komedie

Odpuść sobie, jeśli:
– Irytują cię furiaci. Zwłaszcza ci łysiejący
– Jesteś psychoterapeutą i domagasz się szacunku dla tego zawodu

Michał Zacharzewski

Żandarm w Nowym Jorku, Le Gendarme à New York, 1965, reż. Jean Girault, wyst. Louis de Funès, Michel Galabru, Christian Marin, Jean Lefebvre, Guy Grosso, Michel Modo, Geneviève Grad, France Rumilly

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.