Bitwa warszawska

Setna rocznica bitwy warszawskiej przeszła bez echa. Odbywały się co prawda liczne uroczystości, jednak ich rozmach oraz zasięg mocno ograniczyła epidemia. Nie zawiodło warszawskie wydawnictwo Zielona Sowa, które z tej właśnie okazji wydało swoją najpoważniejszą jak dotąd grę. Właśnie Bitwę warszawską.

Planszówka przeznaczona jest dla grupy od dwóch do czterech osób, zaś przeciętna rozgrywka trwa około godziny. Gracze przenoszą się do 1920 roku i podczas upalnego sierpnia toczą ze sobą bój.  Celem rozgrywki jest oczywiście zwycięstwo. Nie wszyscy będą mogli stanąć po stronie Wojska Polskiego, ale to przecież podział umowny i nic nie stoi na przeszkodzie, by w następnej rozgrywce role się odwróciły. Nawet lepiej, żeby tak było, gdyż talie kart należące do obu skonfliktowanych stron nie są identyczne. Każda posiada mocne i słabe strony.

Każda rozgrywka podzielona jest na maksymalnie trzynaście rund i toczy się na specjalnej planszy przedstawiającej mapę Polski. Podzielono ją na trzy fronty (północny, centralny i południowy), te zaś dodatkowo na dwie linie. To właśnie na nich dochodzi do starć i w zależności od siły, jaką dysponują gracze, do zwycięskich bądź przegranych potyczek. Każda runda ma cztery etapy: przydzielenie znacznika dodatkowej punktacji, rywalizacja o karty zasobów, działania militarne oraz samo starcie.

To nie miejsce na szczegółowe opisywanie zasad gry. Do tego służy instrukcja, obszerna i całkiem dobrze napisana, choć ze względu na wielość reguł wymagająca kilkukrotnej lektury. Wbrew pozorom nie są one skomplikowane, w rozgrywce odnajdą się bez trudu młodsze nastolatki. Docenić trzeba również wysoką jakość wydania Bitwy warszawskiej. Eleganckie, tekturowe pudełko jest sporych rozmiarów, w środku znajduje się plansza, talie kart, planszetki dla każdego z graczy, wreszcie drewniane ludziki w dwóch kolorach (zielonym i czerwonym).

Bitwa warszawska to ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników karcianych strategii. Przemyślana i nieźle zaprojektowana, może się spodobać, a przy okazji przypomnieć graczom o polskiej historii. Fajnie, że takie produkcje powstają.

Joel

Bitwa warszawska, Zielona Sowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.