Granice wytrzymałości

Po sukcesie GoldenEye wydawało się, że świat stanął przed Izabellą Scorupco otworem. Że ta sympatyczna dziewczyna z Białegostoku ma przed sobą wielką karierę i że znów będziemy mogli pochwalić się Polką w Hollywood. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, a Granice wytrzymałości z 2000 roku stanowią jeden z nielicznych przyzwoitych filmów, w jakich udało jej się wystąpić.

Peter (Chris O’Donnell) i Annie (Robin Tunney) tracą podczas wspinaczki ojca. On rezygnuje z gór i poświęca się fotografowaniu przyrody, ona zdobywa coraz większe szczyty, jednak brata unika, uważając go za współwinnego tragedii. Ich spotkanie w jednej z baz pod K2 nie jest szczególnie radosne. Kiedy jednak grupę Annie odcina lawina, Peter postanawia ruszyć jej na pomoc. Zabiera ze sobą sześcioro doświadczonych himalaistów, w tym niewątpliwie ponętną Monicę (Izabela Scorupco). Warunki są jednak bardzo trudne…

Granice wytrzymałości, podobnie jak Everest czy chociażby K2, pokazują piękno gór oraz ich majestatyczną grozę. Spora w tym zasługa operatora, który zadbał o emocjonujące ujęcia i jednocześnie nie szczędził landszaftów. Sama historia jest wtórna, nie wnosi zbyt wiele nowego do „kina górskiego”, powtarzając schematy znane od lat. Obraz trzyma jednak w napięciu, a wysiłek wspinających się wręcz czuć.

Miłośnicy gór mają Granicom wytrzymałości sporo do zarzucenia. Nie jest to film, z którego można by się uczyć wspinania. Ale też nie miał to być taki film, tak jak Baby Driver nie miał uczyć jazdy samochodem. To dzieło czysto rozrywkowe, nieskomplikowane, ale widowiskowe, wręcz efekciarskie. Nie tyle opowiada o górach, co wykorzystuje je do opowiedzenia historii typowej dla kina popcornowego. I tak właśnie należy je traktować.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz góry
– Kochasz Izabellę Scorupco

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz realistycznego kina górskiego
– Nie lubisz zimna, nawet na ekranie

Michał Zacharzewski

Granice wytrzymałości, Vertical Limit, 2000, reż. Martin Campbell, wyst. Chris O’Donnell, Robin Tunney, Bill Paxton, Scott Glenn, Izabella Scorupco, Nicholas Lea, Alexander Siddig, Robert Taylor, Steve Le Marquand, Stuart Wilson

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

4 uwagi do wpisu “Granice wytrzymałości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.