W kręgu podejrzeń

Nakręcony w 1991 roku kryminał neo noir W kręgu podejrzeń podzielił publiczność. Część widzów zachwycała się sprawnie poprowadzoną fabułą i mroczną tonacją opowieści, jednak wielu upierało się, że historia jest naiwna, pełna niekonsekwencji, a i postacie nie przekonują. Kwestia gustu. Mnie film przed laty wciągnął, że do tej pory doskonale go pamiętam. Zwłaszcza jego ponury wydźwięk.

Brytyjskie Brighton, koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Tony Aaron (Liam NeesonWdowy, Men in Black: International) po odejściu z policji został prywatnym detektywem. Szło mu jednak do tego stopnia kiepsko, że zajął się fabrykowaniem dowodów w sprawach rozwodowych. Umawiał własną małżonkę (Maggie O’Neill) z mężem klientki w hotelu i w decydującym momencie wpadał do pokoju z aparatem w ręku. Zdjęcia mówiły same za siebie, klientka dostawała rozwód i miała z czego zapłacić za jego usługi.

Jednak tym razem coś nie poszło. Tony wpadł do pokoju i zobaczył na łóżku dwa ciała: swojej żony i męża klientki, znanego artysty malarza. Jego ciało zostało dosłownie zmasakrowane, w dodatku odcięto mu kciuk, którym podpisywał swoje prace. Prowadzący sprawę kumpel bohatera dość szybko typuje dwie podejrzane. Jedną jest żona zmarłego (Alphonsia Emmanuel), drugą jego stała kochanka (Laura San Giacomo). Sęk w tym, że dowody świadczą przeciwko… Tony’emu.

W kręgu podejrzeń ma swoje wady. Przede wszystkim wydaje się filmem wtórnym, powtarzającym pewne motywy rodem z klasycznych produkcji noir. Z drugiej strony twórcom udaje się raz po raz zaskakiwać widza i trzymać go w napięciu, zdjęcia Vernona Laytona przekonują, a i muzyka wpada w ucho. Doskonały jest też klimat. Kino noir w ostatnich dekadach nie miało się zbyt dobrze i to jeden z nielicznych przykładów na to, że wciąż można je kręcić. Trzeba mieć tylko dostatecznie dużo samozaparcia…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz neo noir
– Znasz Brighton
– Cenisz Neesona

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz kryminałów
– Zirytował cię zwiastun po niemiecku (innego obecnie nie ma)

Michał Zacharzewski

W kręgu podejrzeń, Under Suspicion, 1991, reż. Simon Moore, wyst. Liam Neeson, Alan Talbot, Maggie O’Neill, Malcolm Storry, Kenneth Cranham, Laura San Giacomo, Stephen Oxley, Tony Hughes, Alphonsia Emmanuel, Victoria Alcock

Ocena: 8,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

2 uwagi do wpisu “W kręgu podejrzeń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.