Rekonstrukcja Notre-Dame

Rok temu w słynnej katedrze Notre-Dame w Paryżu wybuchł pożar. Pamiętam bezsilność związaną z tym wydarzeniem. Oto jeden z najważniejszych zabytków stolicy Francji, punkt obowiązkowy na trasie wycieczek, stanął w płomieniach. Jego dalsze istnienie wisiało na włosku. Niewiele brakowało, że kryjówka Quasimodo z Dzwonnika z Notre-Dame przestałaby istnieć. Na szczęście ogień udało się opanować. Spłonęła część dachu i zabytkowa, drewniana wieża, dziś prawdopodobnie nie do odtworzenia. Sam budynek przetrwał.

Półgodzinny dokument Rekonstrukcja Notre-Dame, dostępny w języku polskim na stronie internetowej telewizji Arte.tv, opowiada o tym, co się wydarzyło w ciągu kolejnego roku. Szok wywołany zniszczeniami ustąpił miejsca mobilizacji. Wielkie korporacje zadeklarowały wsparcie, pomogli też zwykli paryżanie, a prezydent objął odbudowę swoim honorowym patronatem. Philippe Villeneuve, przed pożarem architekt zawiadujący remontem katedry, a obecnie specjalista nadzorujący proces rekonstrukcji, z pewnością nie miał łatwo. Czuł się winny katastrofy, choć teoretycznie nie popełnił żadnego błędu. Zresztą do dziś nie ma pewności, co było przyczyną nieszczęścia.

W ciągu minionego roku trwała walka o to, by katedra się nie zawaliła. Została mocno nadwerężona, w wielu miejscach pojawiły się głębokie pęknięcia. Trzeba je było dokładnie zbadać i zabezpieczyć, co wymagało olbrzymiej i jednocześnie mrówczej pracy. Wyzwaniem okazał się trujący pył, efekt stopienia się ołowianego dachu budynku. Do dziś współpracujące z Villeneuve laboratorium stara się opracować metody skutecznego usunięcia go z kamiennych powierzchni katedry. Do niedawna problemem było również współczesne rusztowanie, które w wyniku pożaru uległo znacznemu uszkodzeniu. Obawiano się, że silne podmuchy wiatru mogą je zawalić. Na szczęście udało się tego uniknąć, a w marcu je usunąć i tym samym wreszcie odsłonić uszkodzony dach.

Dokument Rekonstrukcja Notre-Dame zwraca też uwagę na nieoczywiste ofiary pożaru. Chociażby chór, który nie tylko stracił swoją siedzibę, ale też publiczność, dzięki której pokrywał koszty swojej działalności. Z kolei obroty w pobliskiej restauracji prowadzonej przez 72-letnią Mado spadły aż o 80%. Gdyby nie robotnicy, którzy zaczęli się u niej stołować, po czterech dekadach działalności splajtowałaby. Jedno jest pewne – upłynie jeszcze wiele lat, zanim turyści znów zapuszczą się do Notre-Dame…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty
– Pożar Notre-Dame też tobą wstrząsnął

Odpuść sobie, jeśli:
– Paryż czniasz
– Uważasz, że są poważniejsze problemy od zabytków

Michał Zacharzewski

Rekonstrukcja Notre-Dame, Der Wiederaufbau von Notre-Dame, 2020

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.