Dzwonnik z Notre Dame (1996)

W końcówce lat osiemdziesiątych, po trwającym blisko dwie dekady kryzysie disnejowskiego oddziału animacji, nastąpiła długo oczekiwana poprawa. Nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, filmy przeciętne ustąpiły miejsca świetnie wyreżyserowanym przebojom takim jak Mała Syrenka, Król lew czy Aladyn. Pochodzący z 1996 roku Dzwonnik z Notre Dame niewiele im ustępował, a jednak nigdy prawdziwym klasykiem nie został. Zapowiadał kolejny kryzys, choć jednak już nie tak głęboki.

Dzwonnik z Notre Dame wykorzystuje najważniejsze wątki z głośnej powieści Victora Hugo. Głównym bohaterem jest Quasimodo, garbusek mieszkający w tytułowej paryskiej katedrze gdzieś pod koniec XV wieku. Chłopak jest cygańskim sierotą. Jego matka zginęła z rąk okrutnego archidiakona, niejakiego Frolla, człowieka ogarniętego obsesją oczyszczenia miasta ze wszystkich przybłędów, biedaków i przyjezdnych. Od tej pory mężczyzna ukrywa go przed światem.

Quasimodo przez długie lata wychowuje się w niemal całkowitej samotności, za przyjaciół zabaw mając słynne kamienne gargulce. I choć gargulce są w rzeczywistości żywymi stworzeniami i potrafią mówić, to chłopak tęskni za innymi ludźmi. Pewnie dlatego w czasie dorocznego święta błaznów dołącza do bawiącego się tłumu. Poznaje wówczas śliczną Cygankę Esmeraldę, w której momentalnie się zakochuje. Sęk w tym, że młoda kobieta wpada również w oko Frollowi…

Na dobrą sprawę Dzwonnik z Notre Dame posiada wszystkie cechy dobrej disnejowskiej animacji. A więc efektowną kreskę, wciągającą historię miłosną mówiącą o potrzebie tolerancji, wreszcie parę uroczych stworzeń zapewniających sporą dawkę humoru. Nie brakuje wreszcie piosenek, a także poważniejszych tematów, od eugeniki po bigocję. I choć seans sprawia przyjemność, to filmowi brakuje lekkości wcześniejszych produkcji. A to – w przypadku produkcji dla dzieci – spora wada.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz animacje Disneya
– Kochasz paryskie klimaty
– Znasz powieść Victoria Hugo

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz śpiewania

Michał Zacharzewski

Dzwonnik z Notre Dame, The Hunchback of Notre Dame, 1996, reż. Kirk Wise, Gary Trousdale

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Dzwonnik z Notre Dame (1996)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.