Uniwersalny żołnierz: Powrót

Uniwersalny żołnierz opowiadał o eksperymencie naukowym, w wyniku którego udało się przywrócić komandosów zabitych w Wietnamie. Mieli stanowić broń przyszłości, jednak – jak to w filmach akcji zazwyczaj bywa – coś poszło nie tak… Ponieważ jednak producentom cyferki się zgadzały, zapadła decyzja o nakręceniu kontynuacji.

I tu pojawił się problem. Będący wówczas u szczytu kariery Jean-Claude Van Damme odmówił udziału w projekcie. Produkcję wstrzymano, aż w końcu w 1997 roku zapadła decyzja o nakręceniu dwóch sequeli – potencjalnych pilotów serialu telewizyjnego – z całkowicie nową obsadą. Tak właśnie powstał Uniwersalny żołnierz II: Towarzysze broni i jego kontynuacja, zatytułowana Uniwersalny żołnierz III: Niewyrównane rachunki. Oba nie spodobały się fanom i w efekcie zakończyły historię Uniwersalnego żołnierza.

Na niecały rok. W międzyczasie bowiem Jean-Claude Van Damme (Zakon, Replikant) stracił status gwiazdy i postanowił wrócić do sprawdzonej marki. Uniwersalny żołnierz: Powrót to kontynuacja części pierwszej, nieuwzględniająca wydarzeń z dwóch sequeli. Luc Deveraux pracuje w ośrodku badawczym, gdzie szkoli kolejne pokolenia ożywionych komandosów. Wszystkim zarządza potężny superkomputer, który pewnego dnia dowiaduje się, że projekt ma zostać zamknięty. Wówczas – niczym HAL z 2001: Odyseja kosmiczna – postanawia się zbuntować i rzucić wszystkie swoje siły do walki z ludźmi.

Niestety, Uniwersalny żołnierz: Powrót nie umywa się do oryginału. Tamten film miał rozmach, ten – poza efektowną sekwencją początkową obrazującą pościg na rzece – niemal w całości rozgrywa się w budynku laboratorium. Luc walczy tu z kolejnymi zbuntowanymi uniwersalnymi żołnierzami, a nawet staje naprzeciwko znacznie potężniejszego od siebie superżołnierza (Michael Jai WhiteThe Hardy Way, Philly Kid). Strzelanin nie brakuje, podobnie pościgów i galopad, ale Uniwersalny żołnierz: Powrót to po prostu sprawnie zrealizowane kino klasy B. Bez żadnych większych czy mniejszych ambicji…

Zobacz, jeśli:
– Uwielbiasz JCVD
– Podobał ci się Uniwersalny żołnierz
– Lubisz nieco tandetne kino sensacyjne

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za tanimi filmami akcji
– Liczysz na dużo walk

Michał Zacharzewski

Uniwersalny żołnierz: Powrót, Universal Soldier: The Return, 1999, reż. Mic Rodgers, wyst. Jean-Claude Van Damme, Michael Jai White, Heidi Schanz, Xander Berkeley, Justin Lizard, Kiana Tom, Bill Goldberg

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Uniwersalny żołnierz: Powrót

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.