Cube

Budżet mniejszy niż w przeciętnym polskim filmie. Reżyser debiutant, mało znani aktorzy, pomysł wzorowany na jednym z epizodów Strefy Mroku. Efekt? Film uważany za kultowy. Obraz, który doczekał się już dwóch kontynuacji i wkrótce też remake’u, którego nakręcenie rozważa Lionsgate. Tak, to właśnie Cube.

Pięcioro nieznajomych budzi się w przylegających do siebie, sześciennych pomieszczeniach połączonych siecią wąskich przejść. Dość szybko wpadają na siebie i zaczynają rozmowę. Okazuje się, że żadne z nich nie pamięta, jak się tam znalazło. W dodatku każde z nich jest przedstawicielem innego zawodu. Leaven studiuje matematykę, Quentin to rozwiedziony policjant, zaś Holloway podaje się za lekarza. Worth pracował w biurze architektonicznym, zaś Rennes był przestępcą i uchodzi za mistrza ucieczek. Jednak to on ginie jako pierwszy.

Okazuje się, że labirynt przejść i komnat usiany jest okrutnymi pułapkami. Jeden nieostrożny ruch i człowiek ginie poszatkowany przez gigantyczne sito lub spalony wystrzeliwującymi ze ścian palnikami. Kto i w jakim celu wybudował ten sześcian? Dlaczego znaleźli się w nim właśnie bohaterowie? Czemu jego konstrukcja co jakiś czas się trzęsie, a gdzieś w oddali słychać szum wind? No i w jaki sposób wydostać się z tej pułapki, czy kierować się logiką, matematyką, a może po prostu wystarczy zachować ostrożność?

Cube łączy w sobie elementy horroru psychologicznego oraz filmu science-fiction. Pod płaszczykiem opowieści o grupce ludzi próbujących wydostać się na zewnątrz pokazuje namiastkę społeczności znajdującej się w sytuacji ekstremalnej. Przygląda się reakcjom ludziom i ich działaniom. Bardzo skutecznie buduje też tajemnicę. No i ma klimat, którym nie pogardziłyby najdroższe hollywoodzkie produkcje. Szkoda, że żadna z kontynuacji tak dobra nie była…

Zobacz, jeśli:
– Nie widziałeś
– Lubisz kultowe produkcje
– Potrafisz docenić oryginalny pomysł

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz brutalności, krwi, trupów

Michał Zacharzewski

Cube, 1997, reż. Vincenzo Natali, wyst. Nicole De Boer, Nicky Guadagni, David Hewlett, Andrew Miller, Julian Richings, Maurice Dean Wint, Wayne Robson

Ocena: 9/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

7 uwag do wpisu “Cube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.