The Wannabe

Ta mafijna opowieść ze wczesnych lat dziewięćdziesiątych nie skupia się na najbardziej wpływowych rodzinach i ich nowojorskich interesach. Jej bohaterem jest Thomas Greco (Vincent Piazza), niezbyt lotny nieudacznik mieszkający w znanej z wielu filmów dzielnicy Ozone Park.  Thomas zawsze chciał należeć do mafii, cieszyć się szacunkiem sąsiadów, ale nigdy nie dostał takiej szansy. Stale próbuje zainteresować nią sobą, ale bez powodzenia. W The Wannabe bardziej odstrasza mafiosów swoimi przydużymi garniturami, ukradkowymi spojrzeniami, pojawianiem się tam, gdzie nie powinien się pojawiać.

Historia rozpoczyna się, gdy Thomas poznaje znacznie starszą od siebie Rose (Patricia Arquette) i nawiązuje z nią romans. Ten sukces popycha go do działania. Chcąc zaimponować dziewczynie, zaczyna snuć dziwaczne plany dotyczące przekupienia ławnika biorącego udział w głośnym procesie Johna Gottiego. Wśród publiczności zgromadzonej na procesie dostrzega bowiem podobnego do niego czarnoskórego mężczyznę i dochodzi do wniosku, że to bliźniacy. Wierzy, że wręczając mu pieniądze, doprowadzi do uniewinnienia mafijnego bossa zapracuje na jego szacunek i wreszcie spełni swoje marzenia.

Oczywiście historia potoczy się w zupełnie innym kierunku. Po części dlatego, że The Wannabe to wariacja na temat rzeczywistej historii, historii Thomasa i Rosemarie Uvy, którzy dokonali kilku napadów na należące do mafii kasyna i w Wigilię 1992 roku zginęli z rąk jednego z mafijnych cyngli. Nick Sandow zmienił kilka faktów, parę wydarzeń pominął i kilka dodał, przede wszystkim jednak całkiem skutecznie wykreował klimat tamtej epoki – klimat nienagannych mafijnych garniturów, wielkich samochodów i publicznych telefonów na monety, wreszcie braku szans na wybicie się przez mieszkańców włoskich dzielnic.

Aktorsko jest to zagrane nieźle. O ile Vincent Piazza ma dość ograniczoną rolę – jego nieco zbyt żałosny bohater nie rozwija się w żaden sposób – to Patricia Arquette błyszczy w roli kobiety odczuwającej chwilami matczyne uczucia wobec swojego kochanka. Pierwszego faceta, który może rzeczywiście ją kochać. Świetny jest też Michael Imperioli, bawi Jay Bulger jako aktor Eric Roberts (który kiedyś zagrał Pauliego w Papieżu z Greenwich Village i stał się w ten sposób idolem Thomasa). Sama historia ma jednak zdecydowanie zbyt wolne tempo, by trafić do szerokiej publiczności. No i tak naprawdę nie opowiada historii gangsterskiej, raczej smutną opowiastkę o dwójce niezbyt rozgarniętych ludzi, którym przyszło żyć w mafijnej dzielnicy.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz opowieści w mafijnych klimatach
– Cenisz wszystko, co wyprodukował Scorsese

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na historię gangsterską
– Nie lubisz filmów, które się ślimaczą

Michał Zacharzewski

The Wannabe, 2015, reż. Nick Sandow, wyst. Vincent Piazza, Patricia Arquette, Michael Imperioli, Neal Huff, David Zayas Vincenzo Amato, Nick Sandow, Doug E. Doug, Adriana DeMeo

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “The Wannabe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.