Z lasu

To kolejny antyekologiczny horror, który jednoznacznie sugeruje nam, że w lasach kryją się różne dziwne i bardzo niebezpieczne stworzenia. Nie, nie dziki i niedźwiedzie, a prawdziwe potwory zżerające ludzi i porywające im dzieci. Lasy trzeba wycinać. Robić z nich mebelki albo choćby papier toaletowy. Ważne, by wycinać. Takie właśnie przesłanie płynie z filmu Z lasu.

Adam (Joseph Mawle) jest leśnikiem specjalizującym się w grzybach. Razem z żoną Claire (Bojana Novakovic) oraz malutkim dzieckiem przeprowadza się do opuszczonego siedliska w Irlandii. W pobliskim lesie prowadzi badania. Pewnego dnia napotyka na chatę, a w niej zwłoki zwierzęcia pokryte pasożytniczym rodzajem grzyba typu ophiocordyceps unilateralis. Zbiega się to z pojawieniem ich sąsiada, który w agresywny sposób przestrzega całą jego rodzinę przed wizytami w lesie.

Potem coś wdziera się do jego domu. I nie jest to sąsiad. Zresztą przed pewien czas nie wiadomo, co to jest – pochodzące z ludowych irlandzkich legend duchy natury czy szkodliwy wpływ wspomnianego grzyba. Z lasu to jeden z tych horrorów, w których dominuje mrok. Bohaterowie unikają świateł, a jeśli już mają jakieś lampy, to zapewne z żarówkami 20W. Zresztą dosyć często zachowują się w sposób całkowicie nielogiczny. Czyli typowy dla słabych horrorów.

Zresztą mniej więcej w połowie Z lasu zamienia się w klasyczny body horror, w którym umęczeni, poobijani, poranieni bohaterowie walczą o swoje życie. Ma to swój klimat, nie przeczę, ale też trochę nuży. Nie mówiąc o tym, że widz zadaje sobie pytanie, dlaczego nikt nie porozmawiał z sąsiadem, nie dowiedział się, na czym polega problem. Dlaczego on sam nie pisnął ani słowa, ograniczając się do niepotrzebnych gróźb? Takich nielogiczności jest więcej. Dlatego Z lasu lepiej sobie odpuścić. Czas można zmarnować na wiele innych, ciekawszych sposobów.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz horrory, zwłaszcza te krwawe
– Nie chcesz iść z rodziną do lasu i szukasz powodu

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz rozrywki na poziomie (drzewa tymczasem rosną w pionie)
– Znasz się na grzybach

Michał Zacharzewski

Z lasu, The Hallow, The Woods, 2015, reż. Corin Hardy, wyst. Joseph Mawle, Bojana Novakovic, Michael McElhatton, Michael Smiley

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Z lasu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.