Bliźniacy

Nie jestem zbyt wielkim fanem komedii z amerykańskimi gwiazdorami kina akcji. Ani Arnold Schwarzenegger, ani Sylvester S. nie są wybitnymi aktorami, a do tego gatunku potrzebny jest talent aktorski. Umiejętność szybkiego operowania głosem, robienia min, sprawnego poruszania się. Taki de Funes miał to wszystko. Oni? Nie bardzo. Co nie oznacza, że w komediach – z różnych powodzeniem – nie występowali.

Cały trik w Bliźniakach polega na zestawieniu dwóch kompletnie różnych aktorów. Julius (Arnold SchwarzeneggerZabić Guntera, Komando) to w końcu mierzący niemal dwa metry mięśniak, z kolei Vincent (Danny DeVitoŻycie i cała reszta) ma pół metra mniej i charakterystyczny brzuszek. Obaj, jak się okazuje, są bliźniakami, owocem eksperymentu naukowego mającego na celu stworzenie idealnego dziecka. Rozdzielono ich wkrótce po narodzinach. Juliusa wychował jeden z profesorów w swojej hacjendzie na Pacyfiku, Vincenta zakonnice z przytułku.

Kiedy Julius dowiaduje się o bracie, postanawia go odszukać. Odnajduje go w więzieniu w Los Angeles, gdzie ten drobny oszust i kobieciarz odsiaduje karę za niezapłacone mandaty. Pierwsze spotkanie jest dla nich szokiem. A potem? A potem jakoś to idzie. Bliźniacy całkiem skutecznie wykorzystują różnice pomiędzy bohaterami i mają sporo zabawnych dialogów. Nie wszystkie żarty są jednak równe. Chwilami można też odnieść wrażenie, że Schwarzenegger męczy się w swojej roli. W jednym z wywiadów wspominał, że kosztowała go sporo nerwów.

Sporo też dzięki niej zarobił. Zarówno on, jak i DeVito zrezygnowali z gaży w zamian za 20% od przychodów filmu w kinach. I wygrali na tym – dla obu panów była to największa wypłata w ich dotychczasowej historii. Bliźniacy odnieśli spory sukces, jednak nigdy nie doczekali się kontynuacji. Ponoć powstało nawet kilka scenariuszy, które Schwarzenegger odrzucił. Do komedii jednak czasami wracał, choć największe sukcesy odniósł jedna w kinie akcji.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz klasyczne komedie
– Śmieszyli cię Flip i Flap

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz komedii z Arnoldem
– Ani naciąganych historii

Michał Zacharzewski

Bliźniacy, Twins, 1988, reż. Ivan Reitman, wyst. Arnold Schwarzenegger, Danny DeVito, Kelly Preston, Chloe Webb, Trey Wilson

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Bliźniacy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.