Naznaczony S01 (serial)

To była pierwsza poważna próba stworzenia polskiego nowoczesnego, wysokobudżetowego serialu telewizyjnego. Takiego, który mógłby śmiało rywalizować z zachodnimi produkcjami. Pamiętam, że kiedy go zapowiedziano, nikt nie wierzył w sukces. TVN kojarzył się z masowo produkowaną szmirą, sitkomami pokroju Brzyduli czy Niani oraz kinowymi komediami romantycznymi. A tu nagle Naznaczony – kryminał, i to z wątkiem nadnaturalnym! Kto to w ogóle wymyślił?

Głównym bohaterem jest nauczyciel matematyki Tadeusz Kral (Piotr Adamczyk), który zabiera żonę i córkę nad morze. W ostatniej chwili obowiązki nie pozwalają mu płynąć z nimi na rejs. Nadchodzi sztorm i kobiety cudem unikają śmierci. Mężczyznę odwiedza nienagannie ubrany nieznajomy w charakterystycznym kapeluszu, który przypomina mu, że za grzechy przeszłości należy zapłacić. Od tej pory wytropienie go staje się dla Tadeusza najważniejsze. Graniczy wręcz z obłędem. Dlaczego? Jak mógł zawinić zwykły nauczyciel? I kim jest tajemniczy osobnik?

Na to ostatnie pytanie szybko poznajemy odpowiedź, bo nieznajomy jest współbohaterem głównej historii każdego odcinka. Za każdym razem odwiedza jakiegoś człowieka, przypomina mu o czyichś grzechach, czasami również daje kopertę. To za jej sprawą popełniona niegdyś niegodziwość wychodzi na jaw. W jednym odcinku niejaki Staszek dowiaduje się, że jego najlepszy przyjaciel molestował mu córkę. W innym trener bokserski truje podopiecznego, który nie chce przegrać ustawionej walki. Z kolei fotograf wojenny zostawia przyjaciela podczas ucieczki i sądząc, że ten nie żyje, kradnie jego ostatnie zdjęcia.

Każdy odcinek to oddzielna historia, a Kral ze swoim śledztwem pojawia się gdzieś w tle. Zagadki z reguły nie ma. Wiemy dobrze, kto zawinił, a jedynie obserwujemy to, jak bliscy ofiary próbują wyrównać rachunki. Nieznajomy przygląda się temu z nieprzeniknioną twarzą, wykreślając z notesu kolejne nazwiska. Trochę szkoda, że tej zagadki nie ma. Za tajemnicę – miejscami mocno naciąganą – musi wystarczyć kapelusznik. W pewnym sensie wynagradza to obsada poszczególnych odcinków, gdyż roi się w niej od gwiazd. Jest Szyc, Zamachowski, Dorociński, Grabowski, Żurek, Pawlicki, Segda, Arciuch, Olbrychski, Więckiewicz, Bluszcz, Polk, Simlat, a nawet bokser Kostecki. Same mocne nazwiska.

Wadą Naznaczonego jest również nadmiar przypadków, łopatologiczne tłumaczenie pewnych wydarzeń, nieco nieudolne budowanie klimatu niepotrzebnymi scenami, a także typowe dla horrorów oderwanie bohaterów od życia. Kral miota się jak szalony, zbierając dowody na istnienie nieznajomego. Niemal traci swoich bliskich, którzy zaczynają uważać go za wariata. Zawala pracę, zostaje zamieszany w podpalenie. Ale długo nie potrafi wyjaśnić nikomu, co się tak naprawdę w jego życiu dzieje. Mimo że niektóre dowody ma pod ręką (a także na ręku!).

W efekcie Naznaczony nie jest serialem udanym, a jednocześnie nie jest też całkowitą porażką. Ogląda się go z zainteresowaniem, zwłaszcza jeśli lubi się polskie seriale. Być może taka produkcja była potrzebna, by dekadę później nasi twórcy wykonali kolejny krok. Bo dziś przecież na poziom rodzimych produkcji, zwłaszcza tych realizowanych dla zachodnich partnerów, nie możemy narzekać.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie seriale i polskie gwiazdy
– Kręcą cię historię z elementami nadnaturalnymi

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie chcesz po raz setny oglądać pyska Adamczyka
– Nie lubisz kryminałów, w których wiadomo, kto zabił

Michał Zacharzewski

Naznaczony, 2007, wyst. Piotr Adamczyk, Anna Dereszowska, Julia Wróblewska, Arkadiusz Bazak, Grzegorz Przybył, Jerzy Skolimowski, Piotr Borowski, Przemysław Sadowski

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

5 uwag do wpisu “Naznaczony S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.