Uznany za fundamentalistę

Adaptacja opublikowanej w 2007 powieści autorstwa Mohsina Hamida rozpoczyna się od uprowadzenia amerykańskiego profesora Anse Rainiera, wykładowcy jednego z pakistańskich uniwersytetów. Badający sprawę dziennikarz Bobby Lincoln (Liev Schreiber) dochodzi do wniosku, że za porwaniem stoi jego kolega, Changez Khan (Riz Ahmed). I dlatego prosi go o szczerą rozmowę. Wywiad. Liczy, że podczas niej znajdzie dowody jego „zbrodni”.

Changez należy do tych Pakistańczyków, którym się powiodło. Jago syn znanego poety studiował na uniwersytecie Princeton i dostał dobrze płatną pracę na Wall Street. Poznał Ericę (Kate Hudson), zawodową fotograf, i zaczął się z nią spotykać. Innymi słowy zaczął śnić swój amerykański sen. Wszystko zmieniło się podczas jego wizyty w Manilli. Runęło World Trade Center. Po powrocie do USA już na lotnisku Changez został bardzo dokładnie przeszukany. Jakiś czas później aresztowano go, podobnież przez pomyłkę. Pojawiły się problemy uczuciowe, kłopoty w pracy…

Co dalej? Cóż, Uznany za fundamentalistę to obraz zmian, jakie zaszły na świecie po zamachu na World Trade Center. Bohater ze zdolnego i powszechnie szanowanego człowieka staje się nagle kimś znienawidzonym i pomiatanym. Traktowanym jako obywatel gorszej kategorii. On sam nie zmienił się. Wyjazd do Manilli w żaden sposób na niego nie wpłynął. A jednak wrócił jako zupełnie inny człowiek. Jego amerykański sen zaczął się powoli kruszyć.

Mohsina Hamida nie ograniczył się do banalnego wniosku, że teraz imigranci z krajów muzułmańskich mają przechlapane. Starał przyjrzeć się im bliżej i pokazać emocje, które nim targają. Bo przecież USA to kraj imperialistyczny, stosujący brutalną politykę wobec tych, którzy nie chcą im się podporządkować. Pakistan znalazł się na ich celowniku. Świat, w którym Changez się wychował, oberwał rykoszetem. Mężczyzna musiał się zmienić. Dostosować. Ale czy ma dokąd uciec?

Szkoda, że Mira Nair opowiada o tym w sposób zbyt jednostajny i chwilami niezbyt emocjonujący. Uznany za fundamentalistę ma piękne zdjęcia i kilka dobrze zagranych ról, dotyka też ważnych tematów i daje do myślenia. Tyle że fabuła rozwija się powoli. Zbyt powoli, by zainteresować masowego widza. A to powinien być film dla masowego widza – bo właśnie on powinien zmierzyć się z tym tematem.

Zobacz, jeśli:
– Cenisz sobie adaptacje niebanalnych książek
– Uważasz, że współczesny świat nie jest taki prosty jak chcieliby niektórzy

Odpuść sobie, jeśli:
– Jako Polak-katolik nie trawisz innowierców
– Nie przepadasz też za polityką w kinie

Michał Zacharzewski

Uznany za fundamentalistę, The Reluctant Fundamentalist, reż. Mira Nair, wyst. Riz Ahmed, Kate Hudson, Kiefer Sutherland, Liev Schreiber, Martin Donovan, Victor Slezak, Clayton Landey, Cait Johnson

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

7 uwag do wpisu “Uznany za fundamentalistę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.