City of Tiny Lights

Brytyjski kryminał City of Tiny Lights zabiera nas do Londynu, jakiego nie znamy. Deszczowego, mrocznego, oświetlonego dwudziestowatowymi żarówkami. W szarej i biednej arabskiej dzielnicy mieszka Tommy (Riz AhmedVenom, Uznany za fundamentalistę), pozbawiony ambicji prywatny detektyw. Właśnie dostał nowe zlecenie. Ma odnaleźć koleżankę rosyjskiej prostytutki, która nie wróciła ze spotkania z klientem.

Jeszcze tego samego dnia w pokoju, w którym pracowała kobieta, Tommy znajdzie ciało zamordowanego mężczyzny. Trop zaprowadzi go pod dom znajomego z dzieciństwa, niejakiego Pięknego (James Floyd), obecnie szanującego się biznesmena z branży developerskiej. Jednak w City of Tiny Lights wątek kryminalny służy przede wszystkim zbudowaniu klimatu. Pokazaniu smutnej strony życia w Londynie, zalanych deszczem ulic i cmentarzy, na których spotyka się przyjaciół.

Film pachnie rasowym noir. Niepokojącym obrazem, w którym dużo się pali i sporo sączy alkoholu, za to nikt nigdzie się nie spieszy. Nie ma tu więc spektakularnych strzelanin czy efektownych pogoni, nie ma laboratoriów analizujących choćby strzępek dialogu ani codzienności, którą znamy z sitcomów czy filmów obyczajowych. Są za to dialogi, które pachną kryminałami sprzed siedemdziesięciu lat, rasowy, złamany przez życie antybohater, wreszcie główny wątek, który podąża nie tam, gdzie się wydaje.

Dobrze zagrany Tommy niewiele tu pracuje, często zleca zadania swojemu napalonemu na pracę detektywa podopiecznemu. Śmieszy ojciec głównego bohatera, wielki fan krykieta, ale nawet i on wydaje się złamany przez los. City of Tiny Lights przedstawia świat ludzi przegranych, noszących w sobie jakieś mroczne tajemnice, żyjących w trudnych warunkach. Niepotrafiących się szczerze uśmiechać. Cieszyć życiem…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz mroczne, powolne kryminały
– Chcesz zobaczyć inny Londyn
– Cenisz kino noir

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie interesuje cię, gdzie zgubiła się jakaś prostytutka

Michał Zacharzewski

City of Tiny Lights, 2016, reż. Pete Travis, wyst. Riz Ahmed, Billie Piper, Vincent Regan, Danny Webb, Roshan Seth, Branko Tomović, Cush Jumbo, Damson Idris, James Floyd, Grace Calder, Hannah Rae, Daniel Eghan, Paul Blackwell

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępno
ść na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.