Iniemamocni 2

Pixar po raz kolejny nie zawiódł. Nakręcił dynamiczną i efektowną kreskówkę przeznaczoną dla tych samych widzów, którzy pokochali Auta. Innymi słowy dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedynie maluchy mogą być niezadowolone z tego, co dzieje się na ekranie. Szybkie tempo, eksplozje i bezkrwawa przemoc są jednak uzasadnione – Iniemamocni 2 to parodia filmów o superbohaterach.

Od premiery części pierwszej trochę się pozmieniało. Przede wszystkim zdelegalizowano ludzi obdarzonych mocą. To znaczy mogą sobie żyć, ale nie mogą korzystać ze swoich talentów. A tym bardziej pracować dla rządu. Po kolejnej efektownej akcji, w wyniku której zdemolowane zostaje pół miasta, państwo Iniemamocni zmuszeni są opuścić rządowy motel i rozpocząć życie na własny rachunek. I wtedy nieoczekiwanie otrzymują kolejną szansę. Zgłasza się do nich biznesmen, który chce ich sponsorować. Chce dalej widzieć superbohaterów na ulicach, którzy są oni gwarantem bezpieczeństwa.

Iniemamocni 2 podejmuje temat roli mediów we współczesnym świecie. Pokazuje, że to, co obserwujemy na naszych ekranach i o czym czytamy w gazetach, ma realny wpływ na nasze poglądy. Wspomniany biznesmen chce relacjonować działania superbohaterów na żywo, pokazywać od ich strony, jak wygląda sytuacja. Liczy, że właśnie w ten sposób przekona społeczeństwo do tych niezwykłych ludzi. Z mediów – czy raczej ekranów – korzysta też główny zły w filmie, który skutecznie hipnotyzuje swoje ofiary. I to na odległość. Czy Iniemamocnym uda się go pokonać?

Gdzieś w tle tej fantastycznie animowanej, klimatycznej i dynamicznej produkcji pojawia się wątek rodzinny. Kiedy Elastyna pracuje, jej mąż zostaje w domu z dziećmi. I musi radzić sobie z córką szykującą się na pierwszą randkę, nadpobudliwym synem mającym problemy z matematyką oraz bobasem, u którego zaczynają się wyżynać moce. Nagle okazuje się, że opieka nad dziećmi jest wyzwaniem daleko trudniejszym niż najgorsza choćby praca. Chwała tym, co nas wychowali. I tym, co kręcą tak udane filmy.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz animacje Pixara
– Kochasz filmy o superbohaterach

Odpuść sobie, jeśli:
– Chcesz zabrać do kina bardzo małe i wrażliwe dziecię
– Pranie się po pyskach w kreskówkach cię mierzi

Michał Zacharzewski

Iniemamocni 2, The Incredibles 2, 2018, reż. Brad Bird

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

 

2 uwagi do wpisu “Iniemamocni 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.