Zabójcza broń 2

 Pierwsza Zabójcza broń była filmem sensacyjny. Zaskakujące było jednak to, że w ankietach po wyjściu z kina widzowie pisali, że najbardziej podobały im się humorystyczne wstawki. Właśnie dlatego część druga – nakręcona wkrótce po spektakularnym sukcesie „jedynki” – okazała się już pełnoprawną komedią sensacyjną. Sporo luzu wniósł Joe Pesci w kapitalnej roli świadka koronnego.

Policjanci Martin Riggs (Mel Gibson) i Roger Murtaugh (Danny Glover) dostają go pod opiekę i mają nie spuszczać go z oczu. Getz (Joe Pesci) wie to i owo o nielegalnych interesach wpływowego polityka Rudda (Joss Ackland). Swoje też pewnie wie Rika (Patsy Kensit), jego służąca, która wpada w oko Riggsowi. Zresztą historia w Zabójczej broni 2 nie jest szczególnie istotna. Film miał trzymać w napięciu i bawić. I to właśnie robi. A sceny jak ta, w której Murtaught nie może podnieść się z kibla, bo wtedy wybuchnie bomba, należą już do klasyki kina.

Seria od początku poruszała się w ramach konwencji buddy movie. Riggs i Murtaugh kompletnie do siebie nie pasowali. Pierwszy był wariatem, desperatem gotowym ryzykować życiem, byle tylko osiągnąć swój cel. Drugi preferował stoicyzm. Miał rodzinę i w niedalekiej perspektywie emeryturę, więc wolał się nie narażać. Na ich wzajemne przekomarzania się czeka się w takim samym stopniu jak na sceny akcji. Te zaś, mimo upływu lat, wciąż trzymają poziom. Richard Donner nigdy nie uznawał półśrodków.

Zabójcza broń 2 to jedna z tych nielicznych kontynuacji, które są lepsze od oryginału. Człowiek zasiada do oglądania ją z przeświadczeniem, że pewnie nie zobaczy tak dobrego filmu jak Zabójcza broń. A potem… potem jest zaskoczony, bo sequel spełnia jego oczekiwania. Śmieszy, trzyma w napięciu i bawi. Nie bez powodu to jeden z największych przebojów końca lat osiemdziesiątych. Fachowa robota, na którą wtedy stać było jedynie Hollywood.

Zobacz, jeśli:
– Pierwsza część wpadła ci w oko
– Lubisz Mela Gibsona

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz alkoholików, antysemitów i damskich bokserów
– Tęsknisz za młodą Patsy Kensit (i nie chcesz się rozczulić)

Michał Zacharzewski

Zabójcza broń 2, Lethal Weapon 2, 1989, reż. Richard Donner, wyst. Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci, Joss Ackland, Derrick O’Connor, Patsy Kensit, Darlene Love, Traci Wolfe

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Zabójcza broń 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.