Prawda czy wyzwanie

Sprawa od początku była jasna. Prawda czy wyzwanie miało być kolejnym sztampowym horrorem młodzieżowym, w którym grupka ustawowo młodych ludzi jest wycinana przez moc, która zdecydowanie ich przerasta. Przedstawiony w zwiastunach zalążek fabuły wydawał się interesujący, pozostawało więc pytanie, jak go rozwinięto i czy film straszy. Bo jak nie straszy, to trudno nazwać go dobrym horrorem.

Olivia zostaje namówiona przez przyjaciółkę na ostatnie wspólne wakacje przed studiami. Wraz z paczką przyjaciół odwiedzają Meksyk, gdzie tańczą i piją do nieprzytomności. Bohaterka poznaje tajemniczego przystojniaka, Cartera, który zaprasza ich do leżącego na odludziu zrujnowanego kościoła i proponuję grę w Prawdę czy wyzwanie. Poproszony w ramach zabawy o wyjaśnienie swoich intencji wobec Olivii nieoczekiwanie przeprasza całe towarzystwo i dodaje, że wszyscy zginą.

Po powrocie do kraju okazuje się, że wszystkich zebranych opętał demon. Domaga się on od nich po kolei wybrania prawdy bądź wyzwania. Kto odmówi, ginie w tajemniczym wypadku. Kto wybierze prawdę, musi wyjawić wybraną przez złą moc tajemnicę, z reguły niszczącą przyjaźnie bądź okrutną dla innych. Kto wybierze wyzwanie, musi się wykazać – przejść po dachu budynku w stanie mocno wskazującym, przespać się z chłopakiem przyjaciółki, pokazać publicznie siusiaka, kogoś zastrzelić…

Pomysł całkiem interesujący, rozwija się w odpowiednim tempie, ale zupełnie nie straszy. Twórcy nawet nie starają się wzbudzić paniki na widowni, co teoretycznie można uznać za plus. Może też dlatego nie robią z bohaterów totalnych idiotów, co często zdarza się we współczesnych horrorach. Sceny śmierci bohaterów nie są jednak też efektowne jak w bliźniaczym pod względem klimatu Oszukać przeznaczenie. Brakuje krwi, flaków, intensywności, przerażenia w oczach Olivii i spółki. Paczka zbyt często kłóci się w obliczu śmierci przyjaciół. Mimo tych wad Prawda czy wyzwanie przynajmniej nie irytuje. To horror z niewykorzystanym pomysłem, bezpłciowy, ale nie żenujący.

Zobacz, jeśli:
– Maniakalnie oglądasz horrory
– Lubisz patrzeć, jak nastolatki giną

Odpuść sobie, jeśli:
– Chcesz się bać
– Nie cierpisz niewykorzystanych pomysłów

Michał Zacharzewski

Prawda czy wyzwanie, Truth or Dare, 2018, reż. Jeff Wadlow, wyst. Lucy Hale. Tyler Posey, Violett Beane, Hayden Szeto, Landon Liboiron, Sophia Ali

Ocena: 4,5/10

Polub nas na Facebooku!
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Jedna uwaga do wpisu “Prawda czy wyzwanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.