Zombie SS

Norwegowie to jednak są łebscy. W 2009 udało mi się nakręcić horror z elementami komedii, którym błyskawicznie podbili serca miłośników gatunku. W dodatku połączyli jakże modną tematykę zombie z nazistami i miejscowym folklorem. Pewnie wychowali się na bajkach o draugr – stworach ze skandynawskiej mitologii, które strzegą skradzionych skarbów i surowo karzą każdego, kto wyciągnie po nie rękę.

Zombie SS zaczyna się jak klasyczny amerykański slasher. Grupka studentów udaje się do drewnianej chatki na odludziu. Tyle że to Skandynawia, wszędzie leży mnóstwo śniegu i wznoszą się wysokie góry. Bohaterowie szybko porzucają samochód na rzecz skuterów śnieżnych. Ale zamierzają spędzić czas tak jak ich zachodni odpowiednicy – na beztroskiej zabawie. Pewnie dlatego nie zwracają uwagi na opowieści miejscowego o hitlerowskiej bazie SS, która znajdowała się w pobliżu. Podobno wokół Oksfjordu czuć było zło. Rano studenci odnajdują niewielki kuferek ze złotem. Wkrótce zaczynają ginąć jeden po drugim.

Film przypomina słynne Martwe zło. Tam również mieliśmy drewnianą chatę i piekielne moce grasujące w jej pobliżu. Tu mamy trupy hitlerowskich żołnierzy, które wyłapują studentów jednego pod drugim. Widz nie ma najmniejszych wątpliwości, co stanie się dalej. Historia jest bowiem niezwykle prosta i całkowicie przewidywalna. Reżyser Tommy Wirkola zdawał sobie z tego sprawę, dlatego włożył do swojej opowieści tak wiele elementów komediowych. Chwilami wręcz Zombie SS staje się parodią gatunku.

Warto podkreślić, że to produkcja w pełni profesjonalna. Wrażenie robi odpowiednio upiorna charakteryzacja, a aktorzy sprawdzają się w swoich rolach. Jeśli coś boli, to nie niedoróbki wynikające z niewielkiego budżetu, a zbyt długie podążanie utartymi ścieżkami. Twórcy wcześniej powinni zaszaleć. Wcześniej pokazać, że to nie jest klasyczny slasher. Za długo z tym zwlekają, dlatego obraz chwilami nudzi się. Druga część – Zombie SS 2 – jest pod tym względem znacznie lepsza!

Wojciech Kąkol

Zombie SS, Dod sno, 2009, reż. Tommy Wirkola, wyst. Stig Frode Henriksen, Orjan Gamst, Ane Dahl Torp, Charlotte Frogner, Lasse Valdal

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Zombie SS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.