Mroczny zakątek

Świetnie przyjęta Zaginiona dziewczyna podobała mi się, ale też miałem jej trochę do zarzucenia. Wszystko dlatego, że wcześniej czytałem powieść Gillian Flynn, na motywach której powstała. Znałem motywacje bohaterów i wiedziałem, że na jej kratach opowieść była znacznie bardziej spójna i zaskakująca. No i samo zakończenie miało nieco inną wymowę.

Mroczny zakątek to ten sam przypadek. Wcześniejsza, słabsza powieść Gillian Flynn również straciła w wersji filmowej. Stała się bardziej rozwlekła, mniej emocjonująca, zaś samo zakończenie wydaje się naciągane. Na to nakłada się kilka ewidentnych błędów obsadowych oraz… brak napięcia. Książkowy oryginał skupiał się na psychologii postaci i nie oferował błyskotliwych zwrotów akcji. Siłą rzeczy w filmie też ich nie ma. W efekcie Mroczny zakątek okazuje się bardzo przewidywalnym kryminałem.

Libby Day miała osiem lat, kiedy niemal cała jej rodzina została zamordowana. Śledztwo doprowadziło do aresztowania i skazania jej starszego brata Bena, nieprzystosowanego społecznie nastolatka zafascynowanego satanizmem. Dziewczynka podczas przesłuchania wskazała go zresztą jako winnego masakry. Trzydzieści lat później wciąż nie może się pozbierać. A ponieważ środki z odszkodowania się kończą, Libby postanawia związać się z grupką walczącą o uwolnienie mężczyzny. Wciąż jest przekonana o jego winie, ale nie jest pewna, czy rzeczywiście widziała to, co sądziła, że widziała…

Akcja Mrocznego zakątku toczy się dwutorowo. Widzimy wydarzenia poprzedzające masakrę, stosunki panujące w rodzinie Dayów, konflikty matki dzieci z ich ojcem, zachowanie Bena. Jednocześnie obserwujemy, jak dorosła Libby – skryta za murem uprzedzeń i lęków – powoli otwiera się na ludzi i próbuje poznać swoją przeszłość. Żadna z tych historii nie jest zajmująca. I to właśnie największa wada tego filmu.

Wojciech Kąkol

Mroczny zakątek, Dark Places, reż. Gilles Paquet-Brenner, wyst. Charlize Theron, Chloe Grace Moretz, Nicholas Hoult, Drea de Matteo, Tye Sheridan, Sterling Jerins, Corey Stoll

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Mroczny zakątek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.