Monster

Nie wszyscy mają fajne święta. Taka Aileen (Charlize TheronAtomic Blonde, Mroczny zakątek) zawsze chciała grać w filmach. W ludziach, którzy ją otaczali, szukała tego właśnie podziwu, zachwytu nad jej osobą. Jednak kolejni chłopcy okazywali się zawodem. I tak z roku na rok dziewczyna coraz bardziej się staczała. Już jako trzynastolatka została prostytutką. Na swój sposób uszczęśliwiała mężczyzn. Grała rolę kogoś, kim pewnie w głębi serca nie była.

Pewnego dnia po nieudanym samobójstwie wybrała się do baru, by zalać się w trupa. Pech chciał, że trafiła do knajpy dla osób o odmiennej orientacji seksualnej. To właśnie tam poznała Selby (Christina Ricci). Nastoletnią dziewczynę, która widziała w niej kogoś zupełnie innego niż wszyscy. Dostrzegała w niej człowieka. I tak dwie wyrwane ze społeczeństwa, pogardzane przez bliskich kobiety zaprzyjaźniły się. A nawet stworzyły związek.

To mogła być historia z happy endem,  kolejna opowieść o tym, jak miłość pozwala wydostać się z najgorszych choćby opresji i odnaleźć nową drogę w życiu. Niestety, scenariusz filmu Monster napisało życie. Aileen i Selby zmuszone są uciekać. Społeczeństwo nie daje im szans na normalność, o części zresztą z ich własnej winy. Kiedy pewnego dnia Aileen zostaje zaatakowana przez klienta, sięga po pistolet i strzela do niego. W tej samej chwili odkrywa, że może zabijać znienawidzonych mężczyzn. I w ten sposób zdobywać jakże potrzebne jej pieniądze.

Największym atutem Monster jest kreacja Charlize Theron. Dzięki umiejętnemu makijażowi i doskonałej grze aktorskiej uwiarygodnia postać Aileen, a jednocześnie czyni ją bardzo złożona i niejednoznaczną. Co ważne, debiutująca reżyser Patty Jenkins nie usprawiedliwia jej i nie rozgrzesza. Pokazuje ją taką, jaką kobieta ponoć rzeczywiście była. Jasne, była tytułowym potworem, ale też potworem był świat, w którym żyła. Ktoś pozwolił na to, by tak skończyła. Nikt nie stanął w jej obronie, każdy chciał ją wykorzystać.

Wojciech Kąkol

Monster, reż. Patty Jenkins, wyst. Charlize Theron, Christina Ricci, Scott Wilson, Bruce Dern, Pruitt Taylor Vince, Marco St. John

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Monster

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.