Wszystko będzie dobrze

Przyjęło się narzekać na polskie kino. Że filmy są słabe, nudne, niedorobione, że nie wiadomo, dla kogo się je kręci. Faktycznie trudno nasze rodzime produkcje porównywać z zachodnimi blockbusterami. Na taką rywalizację zwyczajnie nie mają szans. Jednak widzowie o nieco szerszych horyzontach co roku mają okazję zobaczyć co najmniej naprawdę dobrych produkcji. Takich, które próbują wnieść coś w życie widza.

W 2007 roku takim filmem było Wszystko będzie dobrze. To historia Pawła, nastolatka z małego miasteczka, którego matka zapada na poważną chorobę. Lekarze twierdzą, że tylko cud może ją uratować. Chłopak postanawia zawrzeć pakt z Matką Boską. W zamian za uratowanie życia kobiecie zamierza dobiec do Częstochowy. Kradnie więc buty ze szkoły i rusza w długą. Jego śladem rusza jego wuefista. Chce pomóc uczniowi, ale i uciec od swoich problemów.

Wszystko będzie dobrze opowiada o szorstkiej przyjaźni dwójki bohaterów. Pierwszego pcha trochę naiwna wiara, ale i miłość do matki. Drugiego gonią problemy w domu i alkohol, po który sięga zdecydowanie zbyt często. My, widzowie, mamy okazję zobaczyć z bliska prowincjonalną Polskę, ciągnące się po horyzont pola, małe miasteczka, zwykłych ludzi o zwykłych marzeniach. Co ważne, Wszystko będzie dobrze nie jest filmem religijnym. Bóg pozostaje tu niewzruszony. Do końca nie daje dowodu swojego istnienia. Lekarze muszą radzić sobie sami.

Atutem filmu są bardzo dobre role. Debiutant Adam Werstak gra bez fałszu – aż dziwne, że to jego pierwsza i ostatnia rola. Robert Więckiewicz z kolei jak zwykle nie zawodzi. Co prawda specjalizuje się w rolach alkoholików, ale trudno uznać to za wadę – po prostu potrafi ich dobrze zagrać. Na słowa pochwały zasługują również dobre zdjęcia oraz przesłanie. Żyjemy w pogodnym świecie, obok ciepłych, niezwykłych ludzi. Musimy tylko umieć ich odnaleźć.

Wojciech Kąkol

Wszystko będzie dobrze, reż. Tomasz Wiszniewski, wyst. Robert Więckiewicz, Adam Werstak, Izabela Dąbrowska, Beata Kawka, Jarosław Gruda, Janusz Chabior

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Wszystko będzie dobrze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.