Czas wymierania

Świat się skończył. Jesteśmy świadkami jednego z  ostatnich jego akordów. Wojskowy konwój, w skład którego wchodzą dwa autobusy wypełnione uciekinierami, przedziera się nocą przez miasto. Jeden z nich zatrzymuje się, padają w nim strzały. Kiedy żołnierze z drugiego wychodzą zbadać sytuację, zostają zaatakowani przez zarażonych. Wkrótce zombie dostają się i do drugiego autobusu. Dla jego pasażerów nadchodzi Czas wymierania.

Dziewięć lat później dwóch mężczyzn z autobusu oraz mała dziewczynka – wówczas niemowlę – mieszkają w dwóch sąsiednich domach daleko na północy. Choć Emma jest córką Patricka, opiekuje się nią Jack i to jego mała nazywa ojcem. Z Patrickiem nie utrzymują kontaktów. Mężczyzna popadł w alkoholizm, ale radzi sobie przyzwoicie. Niemal każdego dnia przemierza skuterem ośnieżony krajobraz, poluje na zwierzęta lub kradnie stare puszki z jedzeniem z pobliskiego opustoszałego miasteczka. Oboje myślą, że chłód zatrzymał zakażonych. Nie wiedzą, jak bardzo się mylą.

Po mocnym, rozgrywającym się w niemal ciemnościach początku  akcja Czasu wymierania zwalnia, a cała historia upodabnia się do kameralnego dramatu. Historii dwóch skonfliktowanych mężczyzn wychowujących dziecko i próbujących przeżyć. Relacje te są jednak nieprzekonywujące, zwłaszcza w kontekście apokalipsy, która zmiotła im przecież możliwość kontaktowania się z innymi ludźmi. Dopiero później akcja rusza z kopyta, ale wtedy niczym już nie zaskakuje. Trzyma się standardów kina „zombiakowatego”.

Najlepiej spośród aktorów wypada mała dziewczynka (Quinn  McColgan). Jest po prostu wiarygodna. Obaj panowie tworzą role, które nie zapadają w pamięć, w dodatku niekiedy są wewnętrznie sprzeczne (choć to już wina scenarzystów). Wrażenie robią śnieżne plenery i opustoszałe miasto. Efekty komputerowe prezentują się już przeciętnie, w efekcie Czas wymierania nie zachwyca. Ma garść dobrych pomysłów i stara się być oryginalny, ale w rezultacie nie zachwyca…

Wojciech Kąkol

Czas wymierania, Extinction, reż. Miguel Angel Vivas, wyst. Matthew Fox, Quinn  McColgan, Jeffrey Donovan, Clara Lago, Matt Devere

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Czas wymierania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.