Tekkon Kinkurito

Dalekowschodnie animacje wciąż nie są w Polsce znane. Jasne, każdy kinoman oglądał produkcje studia Ghibli, rzucił okiem na Akirę albo Ghost In the Shell, ale na tym jego znajomość azjatyckiego kina rysowanego się kończy. Tymczasem takie produkcje jak Giovanni’s Island czy właśnie Tekkon kinkurito stoją na bardzo wysokim poziomie i biją na głowę nieudane europejskie produkcje, dzieła takie jak Ozzy czy Wilk w owczej skórze.

Inspirowana francuskim kinem produkcja Studio 4C przenosi nas do tajemniczej futurystycznej metropolii w starym stylu. Niby czasy mamy niemal współczesne, po ulicach krążą samochody, a jednak nad miastem górują tajemnicze konstrukcje. Z drugiej strony czuć powiew historii. Znajdującą się w centrum dzielnicę Treasure Town „kontrolują” dwaj młodzi chłopcy, wojowniczy, mroczny Black i nieco łagodniejszy, delikatniejszy White. Drobne rozróby z miejscowymi łobuzami, szalone pościgi po dachach domów i tym podobne zabawy zajmują im cały wolny czas.

Nieoczekiwanie jednak dzielnicą zaczyna interesować się yakuza. Wzrost ich aktywności zmusza Blacka do podjęcia odpowiednich działań. W efekcie staje się dla bandytów celem numer jeden. Ściągnięci z zewnątrz trzej tajemniczy wojownicy dają dzieciakom niezły wycisk. Chłopcy ocierają się o śmierć. Zostają rozdzieleni. Czy to oznacza, że poddadzą się i oddadzą miasto w ręce mafii? A może raz jeszcze wykażą się konsekwencją i uporem?

Doskonała kreska Tekkon kinkurito robi spore wrażenie. Film prezentuje się o wiele lepiej niż komputerowo animowane produkcje przygotowane w Europie. Opowiada też zupełnie inną historię, mroczniejszą, smutniejszą, nie stroniącą od przemocy i krwi. Wszystko to jednak służy konkretnemu celowi – opowieści. I to takiej z morałem, która ma szansę poruszyć widza, dać mu coś do zrozumienia. Jasne, to świat fikcyjny, w którym dzieci i dorośli stanowią równych sobie przeciwników, ale przecież dzięki temu Tekkon kinkurito bardziej porusza. Oby polscy widzowie zdołali to docenić!

Wojciech Kąkol

Tekkon kinkurito, reż. Maikeru Ariasu

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.