Zacne grzechy

Zacne grzechy to film jedyny w swoim rodzaju. Oto polska komedia historyczna ukazująca z poczuciem humoru, ale i ciepłem sprawy szeroko rozumianego Kościoła. W dodatku znakomicie obsadzona i zagrana w charakterystycznym, eleganckim stylu znanym chociażby z Kabaretu Starszych Panów. Bardzo tego stylu dzisiejszemu kinu brakuje. Choćby w niewielkiej dawce.

Przenosimy się do XVII wieku. Oto ojciec Makary (Henryk BąkDo przerwy 0:1), człowiek podający się za kwestarza karmelickiego, krąży po kolejnych polskich siołach. Zbiera drobne datki na swój zakon, choć tak naprawdę ma inne cele. Napotkany po drodze wielmoża Krasnopolski (Jan Ciecierski) prosi go o przysługę. Chodzi o bogatą krewną, Firlejową (Irena KwiatkowskaProszę słonia), którą przygarnęli jezuici z zamiarem przejęcia jej majątku. A chodzi o to, by majątek ten przypadł Krasnopolskiemu.

Świat przedstawiono tu w krzywym zwierciadle. Przez ekran przewija się parada oryginałów, pijusów i dewotów, dość wspomnieć szlachetnie urodzonych obywateli takich jak Eustachy Topór herbu Topór czy Onufry Gęba herbu Dolewaj. Trudno również nie docenić dystansu do otaczających go ludzi, jaki przejawia ojciec Makary, a także uroczej narracji w wykonaniu Jeremiego Przybory. Dzięki niemu czuć klasę tej produkcji.

Często zarzuca się Zacnym grzechom, że jest komunistycznym filmem antykatolickim, tymczasem jest to ledwie satyra, w dodatku mocno zakorzeniona w polskiej tradycji literackiej. Przyjemne jest spojrzeć na polską historię z przymrużeniem oka, bez tego zadęcia, które towarzyszy kinu martyrologicznemu. Życie jest krótkie, nie można spędzić go umartwiając się.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polski humor z lat 60.
– Kochasz lekkie filmy historyczne
– Potrafisz docenić satyrę

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś zacietrzewionym antykomunistą

Michał Zacharzewski

Zacne grzechy, 1963, reż. Mieczysław Waśkowski, wyst. Henryk Bąk, Alicja Sędzińska, Andrzej Szczepkowski, Bogumił Kobiela, Franciszek Pieczka, Irena Kwiatkowska, Ludwik Benoit, Kazimierz Wichniarz, Henryk Kluba, Zofia Wilczyńska, Franciszek Trzeciak, Wojciech Zagórski, Jarema Stępowski, Zdzisław Lubelski, Włodzimierz Skoczylas, Zdzisław Karczewski, Anna Seniuk, Zygmunt Zintel, Mieczysław Czechowicz, Tadeusz Wojtych, Bronisław Darski, Jan Ciecierski, Cezary Julski, Wiesław Gołas, Witold Pyrkosz, Stanisław Milski, Jeremi Przybora, Jerzy Januszewicz, Krzysztof Litwin, Krystyna Kołodziejczyk, Michał Żołnierkiewicz, Leon Niemczyk, Roman Kłosowski

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.