Proszę słonia

Najpierw był serial animowany. Siedmioodcinkowy cykl Proszę słonia zrealizowano w 1968 roku na podstawie niezwykle popularnej książeczki dla dzieci autorstwa Ludwika Jerzego Kerna. Uwagę dzieci przyciągnął zabawną, dynamiczną kreską, dorosłych zaś obsadą. Głosów bohaterom użyczyli bowiem Irena Kwiatkowska, Ludwik Benoit, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Krystyna Sienkiewicz, Danuta Przesmycka i Mieczysław Czechowicz.

Dziesięć lat późnej wszystkie odcinki umiejętnie połączono w całość i tak powstał film kinowy, zatytułowany Proszę słonia. Siłą rzeczy opowiadał tę samą historię. Niezbyt wysoki chłopiec imieniem Pinio nie ma najmniejszego zamiaru brać otrzymywanych od rodziców witaminek, dlatego codziennie „karmi” nimi porcelanowego słonia-skarbonkę. Początkowo trzyma go w szafce. Słoń powoli, ale nieubłaganie rośnie, i nie tylko przestaje się w szafce mieścić, ale również… ożywa.

Nie muszę chyba pisać, że ma to swoje liczne konsekwencje. Pinio nie jest w stanie dłużej ukrywać zwierzaka i, khem, zwierza się ze wszystkiego rodzicom. Poczciwemu Dominikowi (bo tak na imię dostaje słoń) grozi harówka w cyrku, na szczęście wszystko – jak to w bajkach – kończy się dobrze. Film Proszę słonia oferuje sporo humoru i do tego niegłupi morał, a przy okazji uświadamia dzieciakom, że warto brać witaminki. Działają!

Reżyserem Proszę słonia był Witold Giersz, jeden z najbardziej cenionych polskich animatorów, jednak spore zasługi ma również Kern, autor powieści, ale i scenariusza. To za jego sprawą film jest opowieścią o przyjaźni, odpowiedzialności i… absurdach codzienności. Przyjemna, tradycyjna kreska oraz doskonała gra wspomnianych już aktorów nie pozwalają mu się do końca zestarzeć. Proszę słonia wciąż fajnie się ogląda!

Zobacz, jeśli:
– Masz sentyment do tej produkcji
– Masz dzieci i chcesz je czymś zająć

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na słonie
– Masz jeść witaminki i też się ich pozbywasz

Michał Zacharzewski

Proszę słonia, 1978, reż. Witold Giersz, wyst. Ludwik Benoit, Danuta Przesmycka, Irena Kwiatkowska, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Krystyna Sienkiewicz, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Bielenia, Bronisław Pawlik, Wojciech Duryasz

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.