Do przerwy 0:1 (serial)

Do przerwy 0:1 to niezwykle popularny serial młodzieżowy z czasów PRL-u, nakręcony na podstawie książki Adama Bahdaja pod tym samym tytułem. Opowiada o przygodach Paragona, zakochanego w futbolu chłopca z warszawskiego Śródmieścia, który razem z kolegami z okolic Chmielnej występuje w podwórkowej drużynie o nazwie Syrenka. I bez przerwy ładuje się w kłopoty.

Paragon to trochę taki warszawski cwaniaczek. Niby ma dobre serce i stara się być uczciwy, ale czasem coś zakombinuje. Ot, jak choćby piłkę, którą zwędza z treningu zawodowców. Niby tylko „pożycza”, bo zamierza „legalnie” oddać, ale nikogo o zgodę nie pyta. W ten sposób poznaje piłkarza Wacka Stefanka, który odegra większą rolę w całej tej siedmioodcinkowej historii. Podobnie jak i kumple Paragona, Mandżaro i Perełka, czy kuty na cztery nogi Królewicz z konkurencyjnej drużyny.

Do przerwy 0:1 to serial z zacięciem przygodowym, o czym na początku każdego odcinka przypomina znany szlagier zespołu Wiślanie ‘69. Stąd po pierwszym, piłkarskim odcinku, do opowieści wkradają się inne wątki. Matka Paragona ląduje w szpitalu, sam chłopiec podejmuje próbę ucieczki z kraju (kajakiem na Jawę), a na koniec wikła się w aferę kryminalną. A wszystko po to, by ostatecznie wziąć udział w turnieju drużyn podwórkowych.

Mało tu dawnej Warszawy. Trochę ruin, parę kamienic, kilka boisk czy zakątków, które trudno dziś rozpoznać. Wynagradza to PRL-owski klimat, siermiężny komisariat czy warsztat samochodowy. Nierówne tempo współczesnym widzom może wydać się wadą, zresztą nie wszystkie odcinki są równie udane. Zdarzają się jednak i cliffhangery! Do przerwy 0:1 sprawdza się jako sentymentalna podróż w czasy młodości, choć najmłodszym warto parę rzeczy podczas seansu wyjaśnić. Ot, choćby gdzie podziały się smartfony!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare polskie seriale
– Twój ośmioletni syn gra w piłkę i chcecie obejrzeć Do przerwy 0:1 razem

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na ujęcia znanych warszawskich zabytków
– Czytałeś książkę i masz nadzieję, że nic nie zmienili

Michał Zacharzewski

Do przerwy 0:1, 1969, reż. Stanisław Jędryka, wyst. Marian Tchórznicki, Janusz Smoliński, Mirosław Domański, Józef Nalberczak, Henryk Bąk, Jerzy Porębski, Józef Nowak, Aleksander Fogiel, Anna Ciepielewska, Stefan Friedmann, Tadeusz Bartosik, Zbigniew Skowroński, Marcel Novak, Roman Wilhelmi, Krystyna Chimanienko, Wanda Łuczycka, Jerzy Turek, Jerzy Duszyński, Halina Kowalska, Stanisław Milski, Wacław Kowalski, Ryszard Pietruski, Małgorzata Lorentowicz, Marian Opania, Tadeusz Pluciński, Magdalena Celówna-Janikowska, Aleksander Dzwonkowski, Krzysztof Gosztyła, Zofia Czerwińska, Bogdan Baer

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Do przerwy 0:1 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.