Ptaki

Ptaki to obok Psychozy i Zawrotu głowy najbardziej znany film Alfreda Hitchcocka. Powstał na bazie krótkiego opowiadania autorstwa Daphne du Maurier i przenosi nas do Bodega Bay, spokojnej wioski położonej na wybrzeżu Kalifornii. Wydawać by się mogło, że nic tam się nie dzieje. Nuda jak w Rejsie…

Melanie Daniels (Tippi Hedren Dom na Wzgórzach Pacyfiku) spotyka w sklepie zoologicznym prawnika Mitcha (Rod Taylor), który planuje kupić papużki dla swojej młodziutkiej siostry Cathy. Ostatecznie nie kupuje, czemu Melanie czuje się winna, poza tym chce się na nim odegrać za udany żart. Dlatego postanawia dostarczyć mu je osobiście. Zawieźć z San Francisco do niewielkiego Bodega Bay, a przy okazji spędzić tam przyjemny ciepły weekend.

Hitchcock po mistrzowsku buduje napięcie. Opowiada tę historię nieśpiesznie, pozwalając nam bawić się detalami. Tymi papużkami, które przechylają się, kiedy rozpędzony samochód Melanie połyka kolejne zakręty. Albo ptaszyskami siedzącymi na słupach i na placach zabaw, jakby na coś czekały. Od czasu do czasu zderzającymi się z czymś. I jakoś tak nie wiadomo czemu zaczynamy podskórnie czuć, że coś się wydarzy. Że to miasteczko spotka kara za grzechy. Jakie grzechy? Może za żadne? To właśnie jest najbardziej przerażające.

Ptaki nie tłumaczą, co jest przyczyną tego, co się wydarzyło w Bodega. Stąd przez lata narosło mnóstwo teorii. Niektórzy mówili o alegorii seksualnego napięcia, inni o wyobcowaniu bohaterów, byli też tacy, którzy uważali papużki uwięzione w klatce za kluczowe. Trudno również nie docenić mariażu kina klasy B z arthousowymi rozwiązaniami, precyzji zdjęć, niezwykle dopracowanej formy z otwartym finałem. Hitchcock później już nie stworzył tak dobrego filmu. To było jego ostatnie wielkie dzieło.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz ptaki
– Boisz się ptaków
– Lubisz kino Hitchcocka

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na krwawy horror

Michał Zacharzewski

Ptaki, The Birds, 1963, reż. Alfred Hitchcock, wyst. Rod Taylor, Jessica Tandy, Suzanne Pleshette, Tippi Hedren, Veronica Cartwright, Ethel Griffies, Charles McGraw, Ruth McDevitt, Lonny Chapman, Joe Mantell, Elizabeth Wilson, Richard Deacon, Karl Swenson, Doodles Weaver, Alfred Hitchcock, Morgan Brittany, Dal McKennon

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.