Wpuszczony w kanał

Obecne młode pokolenie dorasta w cieplarnianych warunkach. Wiele rzeczy ma podsuwane pod nos, nie styka się z realnymi problemami, kolejne kłody znikają mu się spod nóg. Szok, jaki przeżywa po zderzeniu się z prawdziwym życiem, bywa traumatyczny. Piszą o tym psychologowie, ale też opowiada film Wpuszczony w kanał.

Roddy jest gryzoniem domowym. Mieszka w eleganckim budynku w dobrej dzielnicy Londynu, nosi elegancki garnitur, a jego właściciele dwoją się i troją, by nic mu w życiu nie brakowało. Kiedy jednak wyjeżdżają na wakacje, do mieszkania wprasza się żyjący na co dzień w kanałach Sid. Niby chce tylko obejrzeć finał mistrzostw świata, ale Roddy obawia się, że posmakuje luksusu i zostanie. Dlatego postanawia go spłukać w kiblu. Wpuścić w kanał.

Oczywiście kończy się to tak, że obaj lądują w kanale. Tym samym Roddy będzie musiał nauczyć się żyć w „normalnym” świecie, ogarnąć się i dojrzeć. Na szczęście twórcy Wpuszczonego w kanał opowiadają jego historię z humorem, raz po raz mrugając do widza okiem. Przemycają prawdy o życiu, ale nienachalnie, skupiając się w zamian na akcji i doświadczeniach i emocjach bohaterów. Krytykom się to spodobało, niektórzy pisali, że Wpuszczony w kanał jest lepszy od 90% współczesnych animacji. Inni dostrzegali tu odniesienia do klasyków kina, choćby Kopalń króla Salomona i Afrykańskiej królowej.

Wpuszczony w kanał powstał w wytwórni Aardman, słynącej z doskonałych, plastelinowych animacji (Uciekające kurczaki, Baranek Shaun). Film wygląda, jakby został wykonany tą samą techniką, w rzeczywistości został zrealizowany na komputerach. Zdaniem twórców pozwoliło im to znacznie przyspieszyć produkcję. Niekoniecznie skutecznie, gdyż termin premiery kilkukrotnie przekładano i ostatecznie film przyniósł producentom straty w wysokości około 100 milionów dolarów. To zakończyło współpracę Aardmanu z wytwórnią Dreamworks.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz szczury
– Cenisz animacje Aardmanu

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że to tradycyjna produkcja poklatkowa
– Nie przepadasz za gryzoniami

Michał Zacharzewski

Wpuszczony w kanał, Flushed Away, 2006, reż. David Bowers, Sam Fell

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.