The Afflicted

Choć koncepcja „horroru na faktach” może śmieszyć, The Afflicted do tego gatunku należy. Opowiada o kolejnej chrześcijańskiej rodzinie patologicznej i konsekwencjach, jakie nadmierna wiara odcisnęła na pewnej amerykańskiej rodzinie. Kto słyszał o sprawie Theresy Knorr, pewnie wie już, o co chodzi.

Zaczyna się mocno. W noc po urodzinach szesnastoletniej Carli jej ojciec, Hank, próbuje wydostać się z domu. Zostaje przyłapany przez swoją niestabilną emocjonalnie żonę, Maggie, co prowadzi do kolejnej awantury. Kiedy wściekły mężczyzna oświadcza, że wystąpi o rozwód i zabierze ze sobą córki, żona sięga po kij baseballowy i go zabija, a jego ciało starannie ukrywa. Dzieciom mówi, że ich ojciec uciekł z kochanką.

Wkrótce Maggie wprowadza w domu własne rządy. Po swojemu interpretuje Biblię, zmuszając syna do pracy, a córkę stręcząc poznanemu mężczyźnie. Frustracje dotyczące swojego wyglądu przelewa na kolejne dziecko, którą na różne sposoby torturuje. O tym, że doprowadzi to do kolejnych tragedii, wiemy właściwie od początku.

Szkoda więc, że twórcy The Afflicted opowiadają tę historię w nieśpiesznym tempie. Owszem, dość sugestywnie (osoby mające za sobą podobne przeżycia mogą być wstrząśnięte), lecz niezbyt ciekawie. Nie wszystko jest w tej opowieści spójne, a widz stanowczo zbyt często mówi sobie podczas seansu „ja zachowałbym się inaczej i do tego by nie doszło”. No właśnie – The Afflicted ma problemy z wiarygodnością. Bazuje na krzykach, awanturach, mocnych scenach, ale nie wgłębia się w psychikę postaci. Jako horror jest zbyt nudny, jako dramat zbyt płytki.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz historie o patorodzinie

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na wgłębienie się w temat
– Cenisz sprawną reżyserię

Michał Zacharzewski

The Afflicted, Another American Crime, 2010, reż. Jason Stoddard, wyst. Leslie Easterbrook, Matthew M. Anderson, Constance Collins, Anthony Garner, Michele Grey Hartsoe, J.D. Hart, Kane Hodder, Daniel Jones, Katie Holland, Anthony Osment, Ron Stafford

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.