Wyniszczenie

Wyniszczenie to jeden z ostatnich filmów Stevena Seagala. Podobnie jak poprzednie, nie zainteresował ani właścicieli kin, ani platform streamingowych, i ostatecznie trafił na serwisy VOD, gdzie nie cieszył się wielkim zainteresowaniem. Część kosztów produkcji pomogły zwrócić stacje telewizyjne, także te polskie, które od lat stawiają na tego typu filmy (nie bez powodów!). Nie da się jednak ukryć, że kręcąc Wyniszczenie Seagal nosił się już z decyzją o przejściu na emeryturę.

Akcja filmu toczy się w Tajlandii, gdzie ukrył się były agent służb specjalnych, Axe (Steven SeagalZabić Salazara). W buddyzmie szuka ratunku dla swojej skołatanej duszy, stopniowo próbując zapomnieć o ludziach, których zabił. Pomaga też lokalnej społeczności, pracując jako lekarz/kręgarz i spec od akupunktury oraz wygłaszając filozoficzne pogawędki. Bo wiadomo, że najemnicy i agenci służb specjalnych są najlepsi w te klocki.

Oczywiście w Wyniszczeniu nie chodzi o leczenie, a o zabijanie. Znajduje się boss mafii i spec od handlu kobietami, QMom (Yu Kang), który zagina parol na córkę miejscowego wieśniaka. Tara (Ting Sue) podobno potrafi leczyć nawet najpoważniejsze choroby, a taka kobieta to skarb. QMom porywa ją, wieśniak zwraca się do Axe’a po pomoc, ten skrzykuje ekipę, z którą niegdyś pracował. Tworzą ją Chen Man (Siu-Wong Fan), Yinying (Kat Ingkarat), Infidel (Rudy Youngblood), Hollywood (Sergey Badyuk) i Scarecrow (James P. Bennett)…

A potem jest oczywiście rozróba i trupy. Seagal bierze udział w kilku walkach, tak zmontowanych, by nie było widać, że przy bardziej skomplikowanych ruchach zastępuje go dubler. Pozostali aktorzy w scenach walki wypadają nieco lepiej, ale grają marnie. Najbardziej rażą dialogi, często sztuczne monologi i dyskusje o niczym. No i dłużyzny, niepotrzebne sceny, jakieś cringe’owe ujęcia, które tylko już bawią. Być może w latach 80. taki film jak Wyniszczenie zdobyłby szacunek, ale dziś wydaje się  kinem z innej epoki.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tandetę Seagala
– Cenisz filmy, w których źli dostają łupnia

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na tanie kino

Michał Zacharzewski

Wyniszczenie, Attrition, Final Mission, 2018, reż. Mathieu Weschler, wyst. Steven Seagal, Kang Yu, Rudy Youngblood, Siu-Wong Fan, James P. Bennett, Vithaya Pansringarm, Bayartsetseg Altangerel, Cha-Lee Yoon, Kat Ingkarat, Sergey Badyuk, Bui Thi Thanh Le, Ting Sue, Boonma Lompol, Priewphan Parnyim, Ego Mikitas,

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.